Un altfel de braconaj

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pentru cei ce mai sunati la 112 pentru a sesiza acte de braconaj sau altele o idee buna pentru a nu sta de explicatii cu privire la locatia exacta exista aplicatia "apel 112" care trimite si coordonatele. Se intampla de multe ori, cel putin mie mi s-a intamplat sa nu stiu sa explic unde sunt cu exactitate, ce sat, ce intrare la apa etc

Pai la cat file de Somn, provenienta Italia + Crap, proveninenta italia s-a vandut deja in Real , Selgros si Metro din Arad> nu m-ar mira sa trimita populatia aradului la control medical. La Real la noi, cred ca 80% din pestii specia crap / somn / stiuca vandute in ultimele 6 luni provenea din Italia de la braconieri.

Intre timp pe mures in miezul zilei, in mijlocul orasului. numarati voi cate barci sunt acolo la braconat la grebla. Pentru astia nu exista prohibitive, nu exista regulament de pescuit, nu exista nimic altceva decat dorinta de a se capatui omorand niste pesti in vazul tuturor. Ca termitele. Grup organizat de braconaj. Bineinteles, cel care a pus pe face-book a sters ulterior ca deh, nu da bine daca cumva se afla cine erau anumite persoane ce greblau linistite.. unele se declara pe facebuci maaaari protectori ai mediului si ai legii, pescari suuupersportivi, "checi end rilis" ... Bineinteles ca n-am auzit nici o ancheta de la jandarmerie / politie cu privire la fapta asta. Sute de pesti prinsi, printre fitofagi mai cadea si cate un crapcean de 6- 10 kg sau cate un amur sarit de 15 kg, chiar si un somn de 72.
Nu am pozat eu
Dar :
Azi imi vine camera portabila, ca sa pot sa filmez in timp ce pedalez. Cand o sa ii filmez o sa dau cu zoom.
Somn_02_06.jpg
Mures_02_06.jpg

Claudiu

Administrator
Membru personal
Wow!!! Nu ma pot obisnui cu cat de prosti pot fi purtatorii de 2 picioare. Incredibil

Daca sunati la 112 si vin jandarmii sau politia sa stiti ca vin cu masina,nu cu barca...Pe mine ma amuza ca se da vina pe politie sau jandarmi dar nu pe AJVPS.Pe jandarmi ii ajuta mai mult un numar de masina,un nume de braconier.Eu cred ca cei ce braconeaza sunt de pe planeta Pamant,nu cred ca nu-i cunoaste nimeni.

Nu am zis asta,am facut remarca aia sa nu aibe lumea asteptari prea mari.E mai complicat cu actiunea pe baza unor proceduri,nu ai voie sa faci aia,nici ailalta,infractorul are drepturi,practic esti limitat din punctul de vedere al resurselor umane si a logisticii ca sa nu mai zic al legii si al uzului de arma.Ia sa intrebe cineva daca AGVPS care raspunde de zona aia are vreo solicitare de sprijin in sensul asta?Acum sa nu va imaginati ca la nivel de autoritate locala cum ai sunat la 112 iti trimit aia politia sau jandarmeria instant,dureaza...

Wurger

Somn
Ciudate barci alea. Adica foarte lungi, foarte joase in apa si stau cu copastia in curent.
Pai nu zicea bine cine zicea cu politia apelor ? Salupa la interventii si mijloace de abordare a barcilor prinse. Sau in cel mai rau caz asteptati unde stiu ca ies pe mal.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Ciudate barci alea. Adica foarte lungi, foarte joase in apa si stau cu copastia in curent.
am observat si eu ciudatenia, ba chiar am vrut sa spun ca imaginea nu arata a fi in Romania dupa barci, echipare, etc. dar.............nah, dracu mai stie in ziua de astazi ?!

AlexH

Moderator
Membru personal
Pai dintre cei care cunoasteti Mureșul in acea zona, recunoasteti careva locatia?

Spartan21

Oblete
Intre timp pe mures in miezul zilei, in mijlocul orasului. numarati voi cate barci sunt acolo la braconat la grebla. Pentru astia nu exista prohibitive, nu exista regulament de pescuit, nu exista nimic altceva decat dorinta de a se capatui omorand niste pesti in vazul tuturor. Ca termitele. Grup organizat de braconaj. Bineinteles, cel care a pus pe face-book a sters ulterior ca deh, nu da bine daca cumva se afla cine erau anumite persoane ce greblau linistite.. unele se declara pe facebuci maaaari protectori ai mediului si ai legii, pescari suuupersportivi, "checi end rilis" ... Bineinteles ca n-am auzit nici o ancheta de la jandarmerie / politie cu privire la fapta asta. Sute de pesti prinsi, printre fitofagi mai cadea si cate un crapcean de 6- 10 kg sau cate un amur sarit de 15 kg, chiar si un somn de 72.
Nu am pozat eu
Dar :
Azi imi vine camera portabila, ca sa pot sa filmez in timp ce pedalez. Cand o sa ii filmez o sa dau cu zoom.
Vezi atașament 23290Vezi atașament 23291
Am văzut și eu pe Facebook acel videoclip..ziua mare in centrul orașului,pe Mureș..braconau și din bărci și de pe mal..prinseseră câțiva pesti f frumoși chiar in timp ce erau filmați ..îți dai seama ca din moment ce dădeau gunoaiele in timpul zilei fără nici o greață/frica ceva nu era curat la mijloc..clar era și poliția implicată ori greblasii respectivi chiar nu au frica de lege..oricum pt mine a fost mult prea dureros de privit,sa nu mai zic ce tensiune si nervi am avut după ce am vazut filmulețul respectiv ..parca și nea Sigi distribuise videoclipul (de fapt la el am văzut-o)..poate îl are și acum salvat și dacă are bunăvoința îl postează aici sa îl vedeți și voi.capzid

Ultima editare:
Sus