Un altfel de braconaj

Mal

Salau
cuminti.
daca erai la Olteni, avei si capul spart si probabil erai si batut de juma de sat.
sincer te compatimesc cand vad pe ce ape pescuiesti
Stai linistit asa e peste tot si-n Ardeal si in Moldova. Sper insa sa se schimbe ceva. E ca-n profesie daca nu crezi in ea mai bine te lasi. Chiar daca inveti apoi ca in medicina tre sa te obisnuiesti cu moartea si nu cu viata sau in justitie cu nedreptatea si nu cu dreptatea. Eu unul voi continua asta, pentru ca asa consider ca putem schimba ceva. Chiar daca inseamna un par in cap. E un risc, exista, insa pana nu va exista o politie a apelor nu avem nicio sansa. Apele pe care le vezi acum 30 de ani erau de cel putin 2 ori mai mari. Le decolmatau, se faceau indiguiri, padurarii le bateau la pas. De asta cred ca exista foarte multi si aici care nu fac achizitii tocmai pentru ca rationeaza la bataia asta de joc monumentala. Zicea colegul Espasia de ul crank un vobler drag mie ca si countdown si original floating, pe care nu le pot folosi unde dau acum. As ara mai abitir ca aia din Insula Brailei. Sunt moarte pentru mine ca si apele in care dau. Stau cu muddlerul in cutie la care am prins acu 10 ani un lipan in Apuseni. Si tot la ala cand eram in delegatie pe Dorna am prins ultimul meu lipan. Asta e chiar irational intr-adevar, dar sper sa ajung macar o data in viata sa vad inca unul. Pan atunci ma uit la vobler.

Wurger

Somn
Am scris mai demult cum intr.un concediu am vizitat afacerea unui nene. Aduceau autocarele scoli si el scotea bani frumosi la fiecare serie. 2 pensiuni, vreo 4 masini d.alea cu pretentii, concedii prin Costa Rica... Am gasit in curte echipamentul cu care se ducea cu nepotii la pescuit. Mirese d.alea cum aveau pustii. I.am explicat ca nu e ok. Se uita la mine ca la extraterestrii. Mi.a fost clar ca habar n.avea ce facea. Toata lumea pescuia asa in satul/oraselul ala.
La pustii aia aveai rezultate mai bune daca ii luai cu binisorul si le explicai cum altfel ar putea pescui. Pescuit sportiv nu le spune nimic.
Probabil odata ajuns acasa te.au injurat alaturi de familie si aia au ajuns la concluzia ca tu esti un golan invidios care le.a luat pestele la aia mici.

Mal

Salau
Am scris mai demult cum intr.un concediu am vizitat afacerea unui nene. Aduceau autocarele scoli si el scotea bani frumosi la fiecare serie. 2 pensiuni, vreo 4 masini d.alea cu pretentii, concedii prin Costa Rica... Am gasit in curte echipamentul cu care se ducea cu nepotii la pescuit. Mirese d.alea cum aveau pustii. I.am explicat ca nu e ok. Se uita la mine ca la extraterestrii. Mi.a fost clar ca habar n.avea ce facea. Toata lumea pescuia asa in satul/oraselul ala.
La pustii aia aveai rezultate mai bune daca ii luai cu binisorul si le explicai cum altfel ar putea pescui. Pescuit sportiv nu le spune nimic.
Probabil odata ajuns acasa te.au injurat alaturi de familie si aia au ajuns la concluzia ca tu esti un golan invidios care le.a luat pestele la aia mici.
Maestre nu stiu ce sa zic dar in povestea ta, eu cred ca cel inselat in bunatatea ta ai fost doar tu si ca aia stiau foarte bine ce fac. Cum stiau si pustii astia, ala din prim plan repede isi rupea instalatia cand a auzit de politie. Nici n a trebuit sa vorbesc mult cu ei ca stiau ca fac ceva rau. Alalalt vroia sa fuga se vede clar. Deci pustii stiau foarte bine ca braconeaza, iar intre noi fie vorba sa pui o linie simpla cu pluta plumb si carlig pe lansetele alea dureaza fix la fel de mult cat bagi mireasa in ecuatie. Si stiau si asta ala cu pestii imi zice ca a prins scobar nu clean, asta cu scobarul era acu 30 de ani cand aceeasi apa avea scobar, caras, bibani si stiuca la greu. El stie de scobar ca asta au braconat pana la extinctie aia de l au invatat la mireasa. Dar el crede-ma ca nu a vazut scobar acolo. Cleanul ala de 400 g este top pradator in apa de astazi. Daca dai de el. Asa ca acei copii nu numai ca stiu ca gresesc dar si au ales sa faca asta. Pe de alta parte la 500 m mai sus era si adultul ala cu alti 2 copii la mireasa si sa fim seriosi nu cred ca este copil sa nu intrebe cand vede pluta cum functioneaza ca o vede stralucitoare si arata cool. Nu i intereseaza dar asta e altceva. Dar ceva trebuie subliniat. Copiii aia stiau sa dea la mireasa. Apa extrem de limpede si un clean de ala e greu de prins. Eu am vazut vreo 10 mult mai mici pe la 200 g insa imi trebuia un vobler pe care sa l arunc la 50 m si sa fie floating pe la 2g ca sa am vreo sansa adica ceva ce nu exista. Unde era surie apa, era curatata de 4 copii la mireasa. Iar baboierii aia aveau fiecare pe la 2kile de porcusor, mreana vanata si obleti de la 2cm in sus, nu aveau pesti peste 50g.Mai conteaza ca nu erau impresionati de aia la mireasa? Nu, nici nu se bagau in seama intre ei, cu gandul la hamsiile alea prinse la viermusi. Ca sa fie bine sa nu fie rau cum ar veni.

Wurger

Somn
Daca aveti rabdare si cititi, realizati cata dreptate are batranul asta cu legenda lui.
"Acum.omul are tot si stie tot. De ce ar mai fi trist. Tristetea lui e lacomia neostoita care se casca in sufletul lui ca un hău, ce nu se va sătura niciodată."

Claudiu

Administrator
Membru personal
Corelati cantitatea uriasa de peste confiscat cu cuantumul amenzii aplicate si a nr de dosare penale deschise si o sa intelegti de ce este imposibil de stopat acest flagel. Inmultiti cu numarul de ani de cand se braconeaza salbatic si obtineti rezultatul partidelor si al gherlelor. Aplicabil in orice domeniu acest calcul simplu. Iesiti la vot
Peste 2,3 tone de pește au fost confiscate, în urma unei acțiuni pentru combaterea activităților ilegale din domeniul piscicol desfășurate de polițiști în Delta Dunării și la Marea Neagră.
( Shared via Biziday : https://play.google.com/store/apps/details?id=ro.biziday )

adiwolf

Moderator
Membru personal
astazi pe un baraj al raului Olt, am asistat neputincios cum sunt inconjurat cu plasa monofilament !
un individ cu sotia lui, cred ca au insirat pe putin 5-700 metri de plasa monofilament, dar m-au intrebat daca ma deranjeaza ca baga plasa la 50m de mine, sau sa mearga mai sus?!! capzid
au intins plasa de la un mal la altul si barajul ala chiar are dimensiuni !!
eu nu am sunat la politie pentru ca stiu ca nu se intampla nimic, in zona aia, dar unul din pescarii de spinning aflati acolo, un localnic, a sunat si injura de mama focului ca nu vrea sa vina nimeni!!!

p.s. am prins un biban, toata ziua nervosraunervosrau

adi

Biban
Nu exista sa nu suni, chiar daca n-o sa vina faci scandal pana la ministeru mortilor ma-sii, ii bombardezi cu telefoane, mailuri, vraji cu oua clocite si tot ce mai gasesti la indemana!
nervostare

adiwolf

Moderator
Membru personal
adi
Asa credeam si eu cu ceva timp in urma, dar m-am convins ca sunt zone si regiuni in tara asta care au propriile lor legi.
Este o lupta surda, cu morile de vant si nu intru in detalii pt ca nu mai am chef - am explicat acest lucru de mai bine de 10 ani si am incercat sa fac cat de mult am putut eu, dar.......
Te invit oricand la o partida de pescuit pe Olt, dar sa vi cu masina ta si barca ta!!

Retine, ca localnicul a sunat la politie si aia l-au trimis la plimbare, desi se cunosc!!!

Wurger

Somn
Uni sunt bandiți dar mulți sunt atât de proști ca nici nu realizeaza la ce asistă. Am cunoscut polițiști de frontieră care nici nu știau pe ce lume traiesc si aproape ca așteptau pensia Bash
Corect. Pe de o parte daca te apuci sa lupti impotriva braconajului prin masuri legale intr.o tara in care sunt cateva cazuri de braconaj, poate ai sanse ca din 5 sa fie sanctionate 4. Dar intr.o tara in care si copii de 5 ani dau cu parasuta si mireasa si sunt 80 de cazuri pe zi pe un singur râu, de unde sa incepi? Pe de alta parte, de braconaj striga o mana de oameni, in general pescari sportivi care nu prea mai au ce prinde. Nu e ca la despaduriri si taieri ilegale unde striga toata lumea ca s.a mediatizat si e la moda. In plus in cazul copacilor se vede ca dispar dintr.un loc si apar pe trailere si vagoane. Pestii din apa nu se vad si se si transporta usor. Mai mult, nici nu bubuie cand ii prinzi ca la vanatoare. Cand s.a pus problema ca intra ursii si mistretii peste oameni in case si mai trebuie răriți științific, au sarit de cur in sus toate oengeurile care altfel dorm in cizme. Aceeasi oameni habar n.au de braconajul piscicol si nici n.ar clipi daca weekendul viitor pe malul râului l.ar vedea pe unul braconand la un metru de ei, prin orice metoda. Lasa dom'ne ca e peste destul. Daca n.ar fi am mai vedea la Carefour ? Ati vazut mistreț la carefour? ... sau fag, stejar.... alea sunt in pericol. Facem app.uri, drone, James Bond, Delta Force, sa le aparam cum trebuie.

Sus