Un altfel de braconaj

Doriti eliminarea lui Romin Alin?

• DA

Votes: 8 34,8%
  • NU

Votes: 15 65,2%

• Total voters
    23
  • Sondaj închis .

Luigi

Stiuca
Ai sa-mi bag!!! Exact pe 2 din locurile alea pe Clisura am fost anul trecut, sigur le mai cunosc alti citziva colegi. Aline, urât!!!
Iar mesajele de pe Facebook - de cea mai joasã spețã! De abia acum pricep de ce pozele capturilor tale erau fara comentarii, buba e ca in alte parti ai fost sincer. Si eu prostu' aveam toata admiratzia...

zamfi

Somn
Mda...Oameni care traiesc din pescuit.Macar Alin nu apare pe "sticla" . Aia de ne invata sa pescuim , pe media,care sacoseaza tot , imi sunt cei mai urati! Probabil omul se va suspenda singur. Cel mai dureros e faptul ca face parte din lupii tineri :( Se pare ca , exact ca in alte domenii, am esuat in educarea lor...Trist.Insa zic sa nu dam cu pietre.Poate fi o lectie.Pentru el si pentru altii.Zic si eu.

Păcat de ăia mici...că dacă reținea pe ăia mari parcă nu era așa de grav. Nu înțeleg motivul reținerii, o fi vânzarea? omul nu e chiar sărac, sau poate chiar nu are cu ce se întreține, a zis că s-a lăsat de dans parcă...

cand am vazut primele postari ale lui pe face-book, intai am crezut ca nu vad bine, ca face omu o gluma proasta, da au urmat altele.. si altele.. in acelasi ton.. omu chiar e pus pe fapte mari. Pacat ca da un exemplu negativ. De fapt cred ca nu e singurul, La urechile mele au ajuns anul asta informatii cu privire la faptele de vitejie ale unora din cluburi vestite de spinning care rupeau salaul pe gropi in prohibitie pe mures.. sau care rupeau somnul din barca la pilker... tot asa, mari pescari sportiv, campioni la multe concursuri, pescari care au aparut chiar si pe sticla cu filmulete educative despre pescuitul la spinning.. Acum nu ma mai mira nimic. Imi mentin parerea ca omul este cea mai distrurctiva specie de pe pamant.

Eu zic ca lucrurile is simple. Acest forum promovează C&R iar el si-a batut joc de acest lucru. Ca mai sunt mii ca si el nu schimba lucrurile pentru noi. Sa isi spuna poveștile unde vrea dar nu printre noi. E zic ca moderatorii si administratorul sa faca ce trebuie. La fel si cu topicul "când reținem peste". Daca intra un vizitator ocazional acolo zice ca aici pe forum ii concurs de umplut frigiderul nu ca noi am avea ceva cu C&R.

Claudiu

Administrator
Membru personal
din punctul meu de vedere situatia sta asa:
1. Pe forum nu a incalcat nici o regula asa ca nu am pentru ce sa il exclud.
2. In mod cert discutia de pe facebook este ironica
3. Nu sunt judecator si nici nu fac investigatii cu privire la pestii prinsi, de unde stim ca acei pesti nu sunt rezultatul a 2-3 pescari? Este rusinos sa retii acei strapi insa cum spuneam, in acest spatiu virtual reprezentat de forum nu a postat asa ceva

Nu va fi exclus de pe forum pentru ca aici a respectat regulile, in rest fiecare sa il judece cum doreste, probabil oprobiul nostru cu privire la aceste practici este suficient.

Mal

Salau
Dupa descriere eu ziceam ca-s io, ca la cele 15 kilograme de clean de anul asta, daca retineam, vindeam tot, faceam vreo 5 euro indeajuns sa-mi iau o folie de protectie la un sonar, pe care sa mi-l pun pe mecla ca sa vaz mai bine boschetii in care ma bag de pe mal. Da vorba lui Okama "boss esti grav pe langa".

Multumesc Mihai Petras pentru dusul rece, cred ca din toata treaba asta cel mai mult doare lipsa de sinceritate. E ca si cum intri intr-o familie si-i minti pe toti. Se pare ca Mos Craciun nu exista, iar daca a existat vreodata, l-am omorat chiar noi.

Romin Alin

Stiuca
Pozele si comentariile acelea ironice sunt la adresa unor "prieteni " de-ai mei care vorbesc urat de mine pe la spate si in fata imi zambesc prieteneste. Nu am nici barca, nici motor , nici sonar,nici baterie. Cati pesti trebuie sa vinzi pt a cumpara toate astea? Discutia a mai avut avut loc cu ceva timp in urma despre faptul ca vand peste sa imi cumpar scule de pescuit . Unde pot prinde atat peste pe natural? Recunosc ca retin peste pentru consum propriu.Eu consider Facebook-ul un mediu virtual in care pot raspunde ironic si cu subinteles celor care se leaga de mine fara motive intemeiate. Daca pozele erau cu pesti morti sau intinsi pe jos nu aveam scuza dar nu vad ce legatura au contrele mele de pe Facebook cu anumite persoane ,cu acest forum . Nu traiesc din pescuit, n-am trait din pescuit, am refuzat anumite "sponsorizari" pt ca nu pot mintii lumea si mai ales pe cei aflati la inceput de drum pentru o sapca, un tricou si cateva naluci. Eu nu cred ca era nevoie sa apara acele poze aici. Sunt poze de pe pagina mea de Fb , aici nu am postat niciodata cu character ironic.

anem

Biban
Pozele si comentariile acelea ironice sunt la adresa unor "prieteni " de-ai mei care vorbesc urat de mine pe la spate si in fata imi zambesc prieteneste. Nu am nici barca, nici motor , nici sonar,nici baterie. Cati pesti trebuie sa vinzi pt a cumpara toate astea? Discutia a mai avut avut loc cu ceva timp in urma despre faptul ca vand peste sa imi cumpar scule de pescuit . Unde pot prinde atat peste pe natural? Recunosc ca retin peste pentru consum propriu.Eu consider Facebook-ul un mediu virtual in care pot raspunde ironic si cu subinteles celor care se leaga de mine fara motive intemeiate. Daca pozele erau cu pesti morti sau intinsi pe jos nu aveam scuza dar nu vad ce legatura au contrele mele de pe Facebook cu anumite persoane ,cu acest forum . Nu traiesc din pescuit, n-am trait din pescuit, am refuzat anumite "sponsorizari" pt ca nu pot mintii lumea si mai ales pe cei aflati la inceput de drum pentru o sapca, un tricou si cateva naluci. Eu nu cred ca era nevoie sa apara acele poze aici. Sunt poze de pe pagina mea de Fb , aici nu am postat niciodata cu character ironic.
ironice sau nu ... pestii respectivi au fost macelariti chiar daca multi dintre ei sunt sub dimensiunea leagala ... ca sa nu pomenesc despre moralitatea pozelor.

ceea ce ai scris mai sus nu este scuzabil sub nici o forma ... asta in cazul in care asta ai incercat sa faci.

imi pare rau ca ti-am purtat respect ... am crezut ca esti un exemplu pentru altii. m-am inselat ...

Urma să spun și eu cam acelasi lucru dar Anem mi-a luat-o înainte. Daca eu ma duc acasa cu un portbagaj de peste, se află cu dovezi, pe forum is ok cum ma comport, când se afla pe forum vin și imi pun cenusa in cap si is ca nou și chiar un formator de opinie pentru alți pescari. Pot chiar sa imi deschid o scoala de pescuit eventual. Exact ca pokiticienii care fac legi in domeniul justitiei si apoi apar pe la DNA cu dosare de milioane de euro. Doamne mare ii gradina ta!

Romin Alin

Stiuca
Nu incerc sa ma scuz , dar nu vad legatura intre pagina mea de Facebook si acest forum. Pe pagina mea pot sa postez orice doresc eu, e problema mea....nu stie nimeni realitatea din spatele pozelor, in schimb aici pe forum am respectat regulamentul, cand am avut ceva de zis am spus din propria experienta, am dat si ceva sfaturi atat cat m-am priceput. Dar sunt obisnuit sa fiu urat de unii....ba ca am timp prea mult pt pescuit, ba ca prind peste si ei nu, ba ca am nustiu ce scule.....si de aici vin acuzele de fomist, braconier, sacosar s.a.m.d dar nimeni nu stie cate sacrificii am facut pentru pescuit. Oricum am vazut ca e plin mediul virtual de astfel de discutii, e o moda cred. Cine ma cunoaste personal stie ce fel de om sunt . Va rog nu confundati realitatea cu mediul virtual.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Vad ca asa e in democratie, asa ca va dau voua puterea, am sa fiu pilat din pont. Judecati-l voi ca mie imi pare absurd sa elimin pe unu ca am informatii ca o bate pe nevastasa acasa beat dar aici e model. E deschis votul 3 zile
Imi pare absurda si incredibila radicalizarea, am deja 2 cereri de stergere cont... Nu agreez si condamn ferm orice fel de gest de genul, insa va rog sa fiti rationali. Aici s-a comportat normal.
p.s. aveti sus votarea...

Mal

Salau
In opinia mea, eu cred ca buna credinta trebuie sa triumfe si sa invatam unii de la altii. Pozele in cauza vorbesc de la sine, insa cred ca e necesar sa existe a doua sansa, intrucat oameni suntem si toti gresim. Ma doare sa vad totusi pesti care nu trebuiau retinuti din partea unui om care cunoaste fenomenul, insa cred ca mesajul pe care l-a transmis comunitatea este deplin inteles. Eu unul sunt bucuros sa ma aflu aici, printre voi, sunt foarte multi oameni care au ganduri frumoase si actioneaza efectiv, ca si mine, sa protejeze ce a mai ramas de protejat, nu cred ca ne face cinste sa ne laudam cu ceea ce am lovit, mancat si hacuit. Ar trebui sa ne bucuram pentru viata si nu pentru moarte, chiar daca am dat o tona de bani pe echipamente ca sa prindem un stix, de aceea m-as bucura sa avem o supradimensionare a topicului ce am eliberat. Cred ca a ne afla in extreme atrage si radicalizarea unora sau altora si nicidecum constientizarea ca am gresit flagrant. In esenta, a invata de la altii lucrurile bune e o dovada de inteligenta si adaptare. Dupa cum si pozele cu pestii vii, care's inca acolo nu se compara cu o poza de ciorba de peste, cat de gustoasa ar fi ea.

Sus