Un altfel de braconaj

Doriti eliminarea lui Romin Alin?

• DA

Votes: 8 34,8%
  • NU

Votes: 15 65,2%

• Total voters
    23
  • Sondaj închis .

Mal

Stiuca
Nici nu stiu de ce ma mai stresez, ca ai asa nu mai am sonar... Bine nu mai am nici barca, nici motor.
In fine. Dupa cum spuneam, cand am dat examen, am primit inainte documentatia din care sa învăț. Acolo nu scria nimic despre interzicerea sonarelor. Ce-i drept documentatia era in engleza, doar ca e irelevant asta pt ca nu pot interzice sonarul doar vorbitorilor de maghiara. zimbettt
Pe de alta parte acolo scria clar ca trebuie sa respecți legea nationala si regulamentul asociației de pe apa care o administreaza.
Asa ca probabil nu in toata Ungaria e interzis. Ca e un lucru bun pentru pesti, aici nu incape discuție.
Insa ce vroiam sa subliniez e ca ar trebui inceput de altundeva, combaterea braconajului. De exemplu inasprirea pedepselor odata cu aplicarea acestora.

Altfel, treaba cu interzicerea sonarului e ca si cand, scuzati-mi comparatia, vrei sa iti dai chilotii jos inainte sa dai pantalonii jos.
Si Kleniacul si gabyspin vor sa transmita altceva, faptul ca odata cu avansarea tehnicii de pescuit si legea trebuie sa se actualizeze rapid ca sa tina pasul cu aceasta tehnica. Zi de zi apar noi echipamente mult mai performante si mai noob friendly. In conditiile in care pestele pe natural la noi nu se repopuleaza. Asta e stiut.Deci pestele e singur impotriva tuturor. In discutia asta, eu sunt cu totul de acord cu baietii, intrucat daca te plantezi cu sonarul peste peste, poate sa fie ala super smecher, ca o sa-i dai o saptamana cu boamba in cap pana la urma si tot va musca. Evident nu neg faptul ca dai gherla cu sonar ba ca nu stii citi, ba ca nu stii interpreta, ba ca nu te duce capul, ba ca n-ai harti dar o idee exacta sau cat de cat exacta tot ti-o faci cu scula in cauza. Intrebarea este de ce legiuitorul nu vine cu o solutie tehnica la asta, masurile antibraconaj la noi sunt inexistente. Sonarul nu poate fi considerat per se un echipament al braconierilor, problema e ca astia cumpara si si folosesc asa ceva.Si stau zilnic pe balta. Iar discutia despre perioadele de iernat e prea subtila la ce dezastru e in Romania.Ma uit la ce posteaza Ciombelete cu ungurii si nu pot sa zic decat toata admiratia. Adica in treaba cu sonarul cat e sport? daca stii deja unde e tinta ta. Evident sunt alte variabile care intra in ecuatie, coloana de apa, ce echipament sa folosesc, ce lanseta sau altele. Sansa pestelui e mult diminuata.

AlexH

Moderator
Membru personal
Da. Am zis ca inteleg si as fi de acord cu asta ca masura de protectie suplimentara a pestelui. Mai ales ca am vazut si eu poza aia celebra cu zeci de barci pe Mures.
Dar cu restul de braconieri ce facem?

• Like
Reactions: Mal

Mal

Stiuca
Da. Am zis ca inteleg si as fi de acord cu asta ca masura de protectie suplimentara a pestelui. Mai ales ca am vazut si eu poza aia celebra cu zeci de barci pe Mures.
Dar cu restul de braconieri ce facem?
Nu exista decat solutia inaspririi pedepselor si majorarii cu 200% a amenzilor si confiscarea a tot.Iar pentru braconierul cu sonar, folosirea si detinerea acestuia pentru braconaj sa fie agravanta, adica sa-i majoreze maximul special cu o treime.
Politia nu se baga pentru ca-s considerate infractiuni cu grad de pericol social redus. Legal se pot face foarte multe si foarte simplu.

• Like
Reactions: adv

Luigi

Stiuca
Dezbaterea asta e tare mişto si toti participantii au puncte de vedere absolut pertinente, dar cred ca un lucru e clar: e o dezbatere de amorul artei, cit timp noi, cei mici, nu avem nici cea mai mica influentza impotriva fenomenului. Nu putem in cadrul legal actual, iar cei ce pot nu vor sau nu ii intereseaza. Pur ipotetic, ar fi interesanta o asociatie spinningclub.ro care sa administreze de exemplu un lac si o bucata de râu cu reguli proprii care sigur ar fi cele de mai sus. Doar ca situatia actuala e dictata de altundeva si e asa cum e, iar iluzia ca noi putem schimba ceva eu nu o mai am de mult.

Luigi, nu stiu cata autoritate legala ar avea o asociatie la noi in tara. Ipotetic, suntem 20 intr-o asociatie si administram un lac. Trebe sa ai baza legala ca atunci cand prinzi pe unii cu plase sau cu triple la tine pe lac sa ii poti legitima, sa ii poti lega pana vine politia etc. Ca doar n-o sa te duci la aia sa ii rogi frumos sa paraseasca incinta.. Cand afirm asta ma gandesc la simplul fapt ca ajvps-ul nici macar nu mai are drept de control.. Trebe un lobby foarte serios ca aia care STAU toata ziua si se cearta pe ciolan in parlament sa aiba un proiect legislativ care sa aiba ca scop protejarea habitatelor naturale, care sa creeze cadrul juridic pentru aplicarea pedepselor, care sa inaspreasca pedepsele pentru braconaj etc. nu poti sa faci o astfel de asociatie cat timp nu ai legea de partea ta. Iar judecatorii dau sentinte blande sau claseaza dosarele de genul asta. N-ai cum. Dar trantorii sunt ocupati cu alte chestii, toti vor o bucata de ciolan cat mai mare, scor cat mai mare la alegeri etc. Ii doare in paispe de noi pescarii. Plus ca am impresia ca cei care pescuiesc legal sunt in minoritate categorica fata de ceilalti... Nu cred ca ar da bine la electorat inasprirea pedepselor pt braconierii pescari. Cine va propune o astfel de masur "antisociala" o sa fie linsat mediatic de toate antenele..

vasi25

Biban
Vreau sa va spun ceea ce se intampla in zona mea, pentru ca e ceva de necrezut in legatura cu braconajul.
Majoritatea pescarilor de grebla de aici sunt conationali nostri rromi, care 99% primesc ajutor social, si au foarte mult timp liber, mai ales iarna cand au putin de munca. Asa ca majoritatea pestelui prins ajung in tigaiile lor, iar capturile mari sunt vandute restaurantelor sau unui intermediar care il vinde la randul lui la un local, pretul fiind in jur de 20lei/kg. Chestia interesanta ce da de gandit e ca autoritatile nu pot face nimic, amenzile, dosarele penale nu au nici o valoare in fata lor, iar daca sculele sunt confiscate nu e mare pierdere pentru ca sunt foarte ieftine, isi cumpara altele, asta in cazul in care sunt prinsi, ceea ce se intampla foarte rar. Anul trecut au prins somni imensi de 60 70 de kg asta din ce am auzit, iar cel mai mare a fost in jur de 90kg, avea peste 2m (am vazut poza, nu incapea in vana). Vara sta altfel treaba, trec la parasute, am vazut cu ochii mei 2 sau 3 cleni prinsi in aceasi parasuta, pescuiam pe celalalt mal, omu ala in 2 ore a prins o plasa de rafie de peste, 10kg de toate marimile. Nu au frica de politie, sunt de ne atins, iar daca incerci sa le spui ceva nu te mai poti apropia de apa, eu nu stiu cum mai exista peste in Somes. Vad pesti morti foarte des, in locul unde pescuiesc eu mai mult, am vazut de o gramada de ori avat si clean mort pe mal, asta inseamna ca se si curenteaza apa. Din pacate nu se poate face nimic, pe langa faptul ca sunt foarte putine controale, si cand sunt, sunt degeaba, merg si verifica pe cei ce pescuiesc legal, si la braconieri se fac ca ploua. Asta e

Luigi

Stiuca
Luigi, nu stiu cata autoritate legala ar avea o asociatie la noi in tara. Ipotetic, suntem 20 intr-o asociatie si administram un lac. Trebe sa ai baza legala ca atunci cand prinzi pe unii cu plase sau cu triple la tine pe lac sa ii poti legitima, sa ii poti lega pana vine politia etc. Ca doar n-o sa te duci la aia sa ii rogi frumos sa paraseasca incinta.. Cand afirm asta ma gandesc la simplul fapt ca ajvps-ul nici macar nu mai are drept de control.. Trebe un lobby foarte serios ca aia care STAU toata ziua si se cearta pe ciolan in parlament sa aiba un proiect legislativ care sa aiba ca scop protejarea habitatelor naturale, care sa creeze cadrul juridic pentru aplicarea pedepselor, care sa inaspreasca pedepsele pentru braconaj etc. nu poti sa faci o astfel de asociatie cat timp nu ai legea de partea ta. Iar judecatorii dau sentinte blande sau claseaza dosarele de genul asta. N-ai cum. Dar trantorii sunt ocupati cu alte chestii, toti vor o bucata de ciolan cat mai mare, scor cat mai mare la alegeri etc. Ii doare in paispe de noi pescarii. Plus ca am impresia ca cei care pescuiesc legal sunt in minoritate categorica fata de ceilalti... Nu cred ca ar da bine la electorat inasprirea pedepselor pt braconierii pescari. Cine va propune o astfel de masur "antisociala" o sa fie linsat mediatic de toate antenele..
Cunoastem cu totzii asociatzii care administreaza ape, anul trecut am pescuit pe un râu administrat de Fly Fishing Sibiu. Nu stiu si m-ar interesa sa aflu cum procedeaza baietzii cu braconierii prinsi la control, ce drepturi au prin lege. Si nu stiu cum e in general in astfel de râuri, dar cel de anul trecut era la fel de pustiu sau mai rãu decit cele in administrare publica... nah, si privatzii sunt tot de-ai nostri... sau nu au cum sa fie mai duri fiindca nu le permite legea?

adv

Oblete
Plus ca am impresia ca cei care pescuiesc legal sunt in minoritate categorica fata de ceilalti... Nu cred ca ar da bine la electorat inasprirea pedepselor pt braconierii pescari. Cine va propune o astfel de masur "antisociala" o sa fie linsat mediatic de toate antenele..
Da ! Acesta este marele adevar in momentul actual in Romania ! In fiecare zona geografica din tara exista indivizi care traiesc de multi ani in aceste goluri legislative . Lucru valabil in toate domeniile. Sigur, fiecare dupa posibilitatile locale....

gabyspin

Stiuca
Nu vreau să mă cert cu nimeni, doar mi-am exprimat punctul de vedere thumbsuuuup
PS: Am auzit că anul acesta s-au făcut controale des pe Mureș, umbla Micoroi cu politia și au dat ceva amenzi pana acum.

Dacă sumele imputate Romăniei ar fi imputate celor care au responsabilitate directă în acest jaf,aș avea o speranță de mai bine.Altfel nu,țara plăteste amenzile europene și drujba taie in continuare.

Mal

Stiuca
Dacă sumele imputate Romăniei ar fi imputate celor care au responsabilitate directă în acest jaf,aș avea o speranță de mai bine.Altfel nu,țara plăteste amenzile europene și drujba taie in continuare.
Amenda e ultima parte a problemei. Ea are caracter disuasiv si se da doar la a doua incalcare a procedurii. Mai multe detalii aici https://ec.europa.eu/info/law/law-making-process/applying-eu-law/infringement-procedure_ro

Ce e mai important e ca CE stie ca s-au bagat in arii cu caracter protejat. Asta inseamna ca trebuie sa refaca tot pe linia de protectie a acelor zone si sa le readuca la starea initiala. In asta intra si apele respective. Si mai trebuie si niste dosare penale duse la bun sfarsit, intrucat ilegalitatea se face (si) cu acte in regula, lemnul se "scurge" pe langa. Ceea ce ministrul demis omite sa zica, ca-i e frica de lobbyul firmelor "curate". Ieri a nascut o noua ineptie zicand ca la noi controalele se fac "in orb" adica daca e prins bine, daca nu "ghinion", mai bagam o fisa asa din putul gandirii. Cum are o luna termen de la CE si merge acolo sa le explice astora cum sta treaba cu orbul, mi-e mai teama ca mai mult rau face decat bine. Omul are o placa pe care o canta fara sa se inteleaga nimic, tot bolmojeste de urmarirea lemnului taiat prin GPS, ca si cum nu e mai important copacul viu, ci mortul spre groapa.

Repet. Aratati-mi si mie exact unde e legea in care ungurii interzic sonarul. Vorbim de lege, nu de regulamente ale asociatilor, care sunt valabile cel mult la nivel de regiune (vezi cazul de mai sus).
Si astia prima data au rezolvat problema braconajului si educatia, pe urma s-au apucat de lucrurile mai mici.
Salut
Am tot cautat si recautat unde am citit. E cam greu cu gogu translate ca nu stiu maghiara, da in fnal am gasit :). Mi-a luat ceva timp pana am regasit capitolul..
Cine poate sa traduca exact ce scrie aici il rog sa o faca :)

La sfarsitul capitolului III - inainte sa inceapa capitolul IV zice asa:

"Horgászrendünk 2019-ben nem szabályozta, 2020-ban viszont – a hatályos vonatkozó jogszabályban foglalt lehetőséggel élve – halkíméleti okokból a III. fejezet 28. pontja szerint „november 1. és február 28. között a szonár használata a vermelő halállomány vélelme érdekében a horgászathoz tilos. Ebben az időszakban szonár még kikapcsolt állapotban sem lehet a csónakban vagy a vízparton, kivéve a mederfelméréssel, kutatással foglalkozó szakembereket. Szonárnak tekintendő minden radarozásra alkalmas készülék.”"

Traducerea cu gogu zice asa:
Reglementările noastre de pescuit nu au reglementat-o în 2019, dar în 2020 - profitând de legislația existentă - din motive de bunăstare a peștilor, nu a fost reglementată de anexa III. „În perioada 1 noiembrie - 28 februarie, utilizarea sonarului în scopuri de pescuit este interzisă pentru a presupune un fond de pește de fermă. În această perioadă, sondajul poate să nu se afle în barcă sau pe mal, chiar și atunci când este în deplasare, cu excepția specialiștilor în cercetarea și cercetarea patului. Sonar este considerat a fi toate echipamentele radar.

Stiam 100% ca citisem despre sonare si interzicerea folosirii lor pe o anumita periada :)

Cu stima,

De asemenea, in PDF-ul cu regulamentul general tot la sfarsitul capitolului III aliniatul 28 apare articolul asta ref la sonar:

"
28. November 1. és február 28. között a szonár használata a vermelő

halállomány védelme érdekében a horgászathoz Tilos. Ebben az időszakban

szonár még kikapcsolt állapotban sem lehet a csónakban vagy

a vízparton kivéve a mederfelméréssel, kutatással foglalkozó szakembereket.

Szonárnak tekintendő minden radarozásra alkalmas készülék.

A hivatásos halőr a fenti időszakban szonár használatával kapcsolatos

szabályozást megsértő személyektől a területi jegyet bevonhatja."

Gogu translate:
28. 1 noiembrie - 28 februarie Utilizarea sonarului de către agent de bursă
pescuitul este interzis pentru a proteja stocurile de pește. În această perioadă
sonar nu se află în barcă nici măcar când este oprit sau
pe malul apei, cu excepția sondajelor de pe râul și a profesioniștilor de cercetare.
Sonar este considerat a fi orice dispozitiv capabil de radar.
Pescarul profesionist în perioada de mai sus este preocupat de utilizarea sonarului
vă puteți retrage Biletul Teritorial de la orice persoană care încalcă reglementările

Wurger

Somn
Daca am trai intr.o societate normala, asta cu interzicerea sonarului peste tot si oricand ar fi o aberatie. Nu numai dpdv pescuit ci si comercial si democtatic pana la urma.
Problema mare e ca la noi pescarii sportivi fac economii si sacrificii si cauta oferte avantajoase, pe cand braconierii iau scumpe in scop de eficientizare a activitatii ilegale.
Miker2k, ai dreptate sa te intrebi unde se duce pestele. Mare parte dintre parasutisti, greblasi si undițari sacosari, il dau la cunostinte. Am vazut destui care fac asta frecvent. Consuma si ei cu familia. Este foarte raspandit fenomenul. Apoi cred ca mai sunt cei care au sparla cu fabrici. Doar nu crede cineva ca in pasta aia de peste care zice ca e de macrou sau de ton, sunt numai speciile astea. La 10 kile de oceanic, merg si 10 de caras si nu.si da nimeni seama. Apoi e elita care vinde la pensiuni sau restaurante. Cand merg la tara, pe langa Buzau, in Candesti, la intersectia cu drumul spre vulcanii noroiosi, e un restaurant cu specific unde poti consuma de la somn la pastrav, cam orice. Si nu cred ca se bazeaza pe scoate din Bâsca si Buzau.
Pestele e marfa scumpa si pretentioasa, asa ca daca se ofera cu pret mai mic decat pe piata sau chiar pe gratis, nu cred ca e refuzat.

Sus