Un altfel de braconaj

Gradinare, esti atat de destept incat iti trebuie o scara sa iesi din gropile pe care le-ai sapat pentru adunarea coropisnitelor, ai dat bine in gropi. Mai ai loc in frigider pentru carnea proaspata primita in 5.11.2021? Este mai proaspata decat salaii din 2 si 3. Ai fost fericit precum broasca la inundatie? Jignesc si broasca, nu te pot incadra nici in regnul "Animalia"...

Aditzu321

Biban
De ce spui de ipocrizie? Eu cunosc doar o singura persoana de aici care a facut asta (nu zic ca nu ar mai fi) si care a si recunoscut ca a procedat asa, insa cred ca e de domeniul trecutului practica. Si da, braconajul e sport national, insa asta nu diminueaza impactul unor astfel de practici. De ce mereu mergem pe filosofia asta, ca sunt rele mult mai mari, ce conteaza daca mai ia omul cateva zeci de bucati in plus fata de cat ar fi de bun simt. Afara, pe langa existenta autoritatilor insarcinate cu reglementarea si controlul pescuitului (la noi absente cu desavarsire) mai exista si presiunea comunitatii, personajele care practica un pescuit cu retinere fara masura sunt blamate si marginalizate, iar braconierii caz penal.
Nici eu nu am inteles-o niciodata pe asta.Sau "De ce sa eliberez? Ca POATE vine altu si il prinde si il duce acasa."

Claudiu

Administrator
Membru personal
5 kile zici, Bogdane?

Pe acolo 5... maxim 6 kg apreciez si eu, deci e totul legal am evaluat gresit
Screenshot_20211105-221416_WhatsApp.jpg

Kleniacul

Stiuca
Ce porcărie,din păcate peste tot e așa,am aflat și eu de un lac public pe care mănâncă salăul noaptea ,cică ar fi pe mal 20-30 de inși și pe apă 5-6 bărci în fiecare noapte.Problema este si la autorități,si la pescari și la cei care cumpără peștele braconat,magazine sau simpli cetățeni.Oricum,nouă nu ne pasă de 3 000 000 de oameni, dovadă arderile toxice de la Sintești sau din alte locuri din țară,ce să mai vorbim de 100 de pești.

Wurger

Somn
Dacă n-ar fi fost pește ar fi fost altceva. Problema e de psihologie a nației. O nație îmbolnavită perfid pe vremea comunismului (declarat) și care nu mai reușește să se descotorosească de simptomele astea. Îi vedem la allinclusive, unde își umplu masa cu toate felurile existente, fără să se mai gândească ce se potrivește și ce nu; la oferte la deschideri de magazine când își rup hainele de pe ei să ia câte 10 tigăi; la ei acasa când strâng recolta și ar vrea să vândă și fructele mucegăite; când iau indemnizații necuvenite de la un stat incapabil sau ne-doritor de control; la pădurile proprietate pe care le vând pentru profit, că altfel, ce bogăție mai e aia, care stă pe un deal? ; la luciurile de apă transformate în porumbiști ca să ia subvenție, pe lângă profitul din vânzarea recoltei; la doctorate pe bani, in 2 luni pentru salariu mai mare și, până la vânzarea mostrelor de orice fel pe care scrie că nu se vând.
Toți sunt lacomi și vor să fie bogați, REPEDE și fără investiții. Să iei tot ce poți și să nu dai nimic pe gratis.
Disperarea prostului care speră să ajungă deștept tăind curbele și care vor ajunge, poate bogați, fără să să-și îmbogățească spiritul. Bogați material, imoral, pe o grămadă de cenușă, cu ochii după și mai multă bogăție.... să moară dușmanii lui (de invidie, cum ar veni). Și după aia morți, în pământ, la viermi, fără nimic. Întuneric și nimic. Cum era de fapt...că șalăii vor fi căcat iar banii într-o cutie vopsită frumos, la păcănele.

rine

Stiuca
Daca nu mă înșel prea tare , după imagini,asta i la noi la Movilita lângă Bucharest.
E pe un canal de irigații până la Dridu care încă mai are ceva marlița .
Super tipa!jos palaria
Acum mai, in gluma ...
N-aș vrea sa fie nevasta meazimbettt

edd

Somn
Am experimentat asta pe propria piele de mai multe ori si a observat cum majoritatea se fac ca nu ii vad, tocmai ca sa aibe o scuza de ce nu iau atitudine
De ce nu vad ?pentru ca si ei sunt la aceiasi troaca cand vine vorba de bagat in straita,sa vezi cum se inghesuie unu langa altul cand vine vorba de prins peste si tac,am o poza din spatele benzinariei de la Bradu unde era plin...cea mai tare faza e cum pescuiau trei din barca,asa de foame le era...

Imi aduc si acum aminte cat de tare m-am inervat cand ala de pe malul opus gesticula dar fara sa stiu era surd, handicapatul dadea la parasuta pe bratul vechi si eu urlam de nebun sa scoata dracia aia din apa roflmaooo noroc ca mi-au spus pescarii aia batrani din jurul lui ca-i surd ca si treceam dincolo,si acum ma amuz la filmuletz cand il revad iar alta cand unu de asta schiop de data asta ,s-a speriat ca a crezut ca ma duc spre el si rapid a scos din geanta un pestisor de plastic pe care il flutura si imi spunea ca cu ala da la pastrav,eu ma duceam sa imi recuperez rotativa roflmaooo

AlexH

Moderator
Membru personal
Ști prea bine câți dinastia avem aici la noi. Și cum celorlalți și le pare normal ce fac.
Numai dacă ne schimbam spiritul civic, mai avem o sansa contra braconajului.

Kleniacul

Stiuca
Daca nu mă înșel prea tare , după imagini,asta i la noi la Movilita lângă Bucharest.
E pe un canal de irigații până la Dridu care încă mai are ceva marlița .
Super tipa!jos palaria
Acum mai, in gluma ...
N-aș vrea sa fie nevasta meazimbettt
Acum am aflat că pe acelasi canal iese un tip noaptea,de la 23.00 la 01.00,cu un proiector si o barcă gonflabilă,trece pe deasupra știucilor si le harponează.Dacă vede jandarmii iese la mal,bagă cuțitul în barcă și stă ascuns în boscheți pînă trec.Cine mi-a povestit mi-a spus de vreo 20 de știuci prinse la ultima iesire a individului.Poza e pe Ciurel,prins la halău,mi-a trimis-o un prieten,eu nu am Facebook.

Atașamente

• IMG-20211123-WA0025.jpg
    IMG-20211123-WA0025.jpg
    67,1 KB · Vizualizări: 88
Sus