Un altfel de braconaj

grey-wolf

Salau
Fara implicare directa si puternica din partea pescarilor nu se va intampla nimic bun in domeniul pescuitului !
In calitate de beneficiar inteleg sa imi apar si protejez rezursa prin ori ce mijloace legale ! Daca noi ca beneficiari platitori ( cam putin pentru ce visam ) nu ne implicam si doar stam ca niste mamaligi asteptand sa faca altul pentru noi ceva ....visam frumos !
Spre exemplu eu la noapte voi fi pe Olt cu masina personala cu binoclu in infrarosu si cu ce mai am eu in dotare sa imi ajut asociatia din care fac parte . Macar duminica voi dormii linistit ca am facut ceva bun !

adiwolf

Moderator
Membru personal
Foarte de acord cu grey-wolf , doar ca imi cam da cu rest tot voluntariatul asta !
Daca onor ANPA si diversele asociatii care au in grija lor resursa acvatica pentru care eu platesc taxele impuse de ei pt activitatea de pescuit nu reusesc (defapt nu vor, nu ii intereseaza, nu sunt in stare, etc) sa isi faca treaba, de ce trebuie sa fac eu munca lor pe banii si timpul meu?!!!
Sory, dar atata timp cat sunt oameni platiti sa faca ceva in sensul asta si nu fac, nici eu nu ma duc sa le fac treaba lor.
Ori dispar structurile astea impotente, sugatoare de bugete si atuncea este ok sa avem o implicare majora cu tot ce se poate, ori.......pass.
Si cum stiu ca entitatile alea nu vor disparea niciodata.........
Solutia nu este sa facem noi munca lor ci sa le punem la treaba sa fortam cumva sa isi faca treaba pentru care sunt platiti.
Treaba noastra este sa respectam legea, sa fim corecti, sa le platim taxele si impozitele, dar si ei sa livreze ceea ce trebuie.
Parerea este personala si nu trebuie sa tineti cont de ea

Wurger

Somn
E ca la ajutoare și ajutorare in Gara de Nord. Dupa ce au facut voluntarii ce trebuia, a venit statu si a vruy sa-i trimita acasa, ca mai mult incurca.
Totusi, voluntarii din Sibiu se duc acolo pt ca vor sa pescuiasca pesti. Si daca asteapta dupa stat o sa pescuiasca bidoane inca vreo 10 ani. Nu prea mai e timp pt unii de asteptat si impus vointa.

ambrooo

Biban
Nu isi doreste nimeni sa plateasca pentru un serviciu pe care l-a platit deja, asta este evident. Dar atunci cand vezi ca raportul dintre investitia pe care ai facut-o ca sa iti satisfaci pasiunea numita pescuit si rezultat, este dezamagitor, este clar ca exista o problema in sistem. Este la latitudinea fiecaruia sa decida daca trebuie si daca merita sa faca ceva pentru a schimba acest sistem. Dupa cum s-a spus, aceste structuri nu vor disparea curand, dar cred ca e de datoria noastra sa aratam si chiar sa impunem o cale de urmat. Si cel mai important aici mi se pare modernizarea si digitalizarea acestor structuri. Daca de exemplu la Sibiu investitia in camere moderne de supraveghere sau dezvoltarea unei aplicatii mobile care sa faciliteze atat gestionarea membrilor unei asociatii cat si monitorizarea apelor, ar avea succesul scontat, sunt convins ca si alte zone ale tarii vor implementa solutii similare. Dar aceste solutii nu sunt posibile in acest moment decat prin efortul suplimentar al pescarilor pasionati. Din pacate. Nu e nimeni obligat sa faca ceva, si intr-o lume normala aceasta discutie nu ar avea loc, dar eu cred cu tarie ca fara interventia noastra nu se va intampla nimic, ba mai mult, lucrurile se vor inrautati.

ambrooo

Biban
Asa e doar ca suntem prea ocupati sa tragem fiecare pentru el insusi si nu ne mai ramane nici timp, nici nervi, nici vointa sa facem ceva si pentru binele general. Atata timp cat nu este EDUCATIE nu se va putea face nimic pentru nimic, in nici un domeniu, iar educatia este din ce in ce mai slaba, cei putini ramasi nu au putere unde sunt mase de oameni saraci, prosti, fara educatie, cu interese pecuniare si rau intentionati. Sa ne bucuram de ce e, cat mai e pentru ca in cativa ani o sa ne fie dor de ceea ce este si acum
Cât a trecut și cât adevăr . Și încă mai avem speranța ca mai putem schimba ceva …

adi

Salau
.
Mai bine pe langa Bucuresti, ca in apele publice de aici nu mai ai decat sa braconezi obleti si penis pastoralis. Macar stiu si maimutele o treaba, mai multe sanse au daca sapa random pe camp sa gaseasca aur decat vreun salau ca ala din film prin tot Argesul.

grey-wolf

Salau
Nu doresc sa intru in polemica inutila . Atrag doar atentia ca putin platesti putin primesti (sau nimic ) ! Asa cum am mai spus unii au investit in pescuit mai mult decat o garsoniera ( nu e cazul meu si nici nu sunt invidios ! ) si totusi le este greu sau nu vor sa consume din bugetul propriu 5 litri de motorina sa isi vada garla in prohibitie si sa dea un apel gratuit la 112 sau la asociatia din care fac parte ( cred ca toti avem minute gratuite ). Vrem pescuit ieftin , daca se poate gratuit , pe ape curate cu peste mult in peisaje idilice . Sa ne implicam noi , nu , asa nu se poate . Unii am decis sa ne implicam voluntar , dupa puterile noastre in masura in care putem ajuta asociatia din care facem parte . Sa ajutam nu sa le facem treaba ! Trebuie sa nu uitam ca o asociatie e TOTALITATEA MEMBRILOR EI ! Asociatia este exact cum sunt cei din care e compusa . Din oameni slabi si dezinteresati rezulta asociatie de kkt slaba si dezinteresata ! Fiecare se poate uni cu cineva si sa incerce sa schimbe lucrurile . 20/30 de voluntari nu sunt multi si nici nu sunt o forta dar cand vor fi 100 sau mai multi implicati vor fi imposibil de oprit la nivel de asociatie . O asociatie puternica poate face inclusiv presiuni legale asupra organelor statului .
Inchei aici mesajul cu precizarea ca nu atac pe nimeni si ca mesajul meu este general nu cu tinta asupra unei persoane . Va reamintesc ca Asociatia/Clubul ...(etc indiferent de nume sau forma) suntem Noi Pescarii !

Mihai.P

Biban
Nu vreau să zic nimic, să citez pe cineva de pe net ” îmi e dor de timpurile când singurul lucru prost de la TV erau telenovelele”.

PS: dacă ceva ce poate fi manipulat de alții (tv) are o așa influență asupra ta încât poți face o crimă atunci să-mi fie cu iertare dar nu ești decât masă de manevră fără pic de rațiune, un fel de subiect pt Pavlov.
Over and out că suntem off topic!
Stai ca pe asta nu am prins-o cu TVul.
Sunt eu mai greu de cap...sau ai spus ca e regie televizata toata distrugerea din tara vecina?

Pi3.14

Stiuca
Păi astăzi a început prohibiția generală !!!
Am zapacit.o eu de tot. Nu stiu de ce am crezut ca e de pe 07.04 pana pe 09.06. Aparent e exact invers....my bad. Si vineri chiar as fi avut timp de vreo 2 ore:(((((((

Stai ca pe asta nu am prins-o cu TVul.
Sunt eu mai greu de cap...sau ai spus ca e regie televizata toata distrugerea din tara vecina?
Eu inteleg ca omul zice ca ce e la tv...in general e o mare pierdere de timp si manipulare. Ceea ce e destul de adevarat.
In ce priveste tara vecina, da, e o tragedie ce se intampla, dar gandeste.te ca, comunitatea romana din .ukr era de vreo 500k. Era a 2.a minoritate, sa zic asa. E, pana in 2023 parca ukr avrea in plan renuntarea la absolut toate scolile cu predare in limba romana. La momentul februarie 2021 parca mai erau 2 scoli. O fi fost ok?
Dar, revin, e tragic ce se intampla acolo.

Luigi

Somn
Iar a mai prins un pescar de somn un salau enorm pe Mures (un Marian C.). A fost eliberat, dar e tot un aspect al unui fenomen pe care nu il cunoscusem inca: pescuitul de salau pe cuiburi. Si vãzând exemplarele, altfel de neimaginat pe Mureş, intzeleg acum de ce pescarii de salau din alte tzãri nu se ating nici in ruptul capului de cuiburile arhi-cunoscute sau tocmai de ei plantate. Se mai intâmplã ca reproducerea sa aiba loc dupa perioada de prohibitie, daca e iarna foarte lungã, dar nici atunci nu ii deranjeaza nimeni, cel putin nu premeditat.
Cum spunea alt coleg, fac si pescarii "sportivi" destul rãu, daca ma gandesc si la mãcelurile de pe gropane iarna, sau la pastravii prinsi la râmã si lista e mult mai lungã.

Adi_v

Oblete

Deci p.asta l.au prins de miliarde de ori la braconat. L.au avertizat:(
Oricum titlul este de cacat! Si inceputul articolului si mai si “Din cauza pasiunii pentru pescuit…” cand ala-i un braconier notoriu!

Sus