Un altfel de braconaj

shogunu65

Stiuca
Braconajul cu sau fara secretara e generalizat peste tot.
E mai bine asa?
Zona de pastrav, pana anul trecut exclusiv regim CR, carlig simplu fara spin si care cu tot regimul strict nu era populata de administrator. Pestii cresc si se reproduc natural cu voia Domnului si a milosilor care nu cred in tigaie.E a treia oara consecutiv cand gasesc astea in copaci carlig nr12-14 sau diferite pripoane, fix sub nasul administratorului apei.
Cui sa platim sau is de preferat unii si altii nu?
Eu zic ca nu avem nicio speranta. Singura certitudine este daca le faci observatie, te trezesti cu un topor in cap.
Garantat
poate aia de la tine sunt mai rai.... eu m am luat in gura cu unul care dadea la pestisor. La fel, in zona de C&R, unde pe vreo 25-30 de km de rau nu ai niciun fel de semnal la telefon. Poate nu ii ziceam nimic, dar a venit cu foarte mare tupeu fix langa locul in care campasem, si a desfacut telescopica si se pregatea sa puna momeala in carlig. Repet, raul respectiv este marcat foarte bine ca fiind C&R. Mi a spus ca nu e treaba mea ce face el acolo, m a amenintat ca "el a mai batut cativa pe vale" si ca pot suna la politie (in zona e zero semnal gsm). Cand i am aratat statiile de emisie / receptie din dotare s-a potolit. A plecat pe drumul lui.
Toate lucrurile astea se intampla pentru nu exista organe de control. Practic ala de administreaza apa nu are niciun drept. El nu poate nici macar controla pescarul in masina / sacosa. Daca pescarul braconeaza si iti prezinta un permis valabil, doar cu politia / jandarmeria il dai afara de pe garla. Sau cu bataia, dar pentru asta ar trebui sa ai paznici mai bine facuti decat aia de braconeaza.

Mal

Biban
poate aia de la tine sunt mai rai.... eu m am luat in gura cu unul care dadea la pestisor. La fel, in zona de C&R, unde pe vreo 25-30 de km de rau nu ai niciun fel de semnal la telefon. Poate nu ii ziceam nimic, dar a venit cu foarte mare tupeu fix langa locul in care campasem, si a desfacut telescopica si se pregatea sa puna momeala in carlig. Repet, raul respectiv este marcat foarte bine ca fiind C&R. Mi a spus ca nu e treaba mea ce face el acolo, m a amenintat ca "el a mai batut cativa pe vale" si ca pot suna la politie (in zona e zero semnal gsm). Cand i am aratat statiile de emisie / receptie din dotare s-a potolit. A plecat pe drumul lui.
Toate lucrurile astea se intampla pentru nu exista organe de control. Practic ala de administreaza apa nu are niciun drept. El nu poate nici macar controla pescarul in masina / sacosa. Daca pescarul braconeaza si iti prezinta un permis valabil, doar cu politia / jandarmeria il dai afara de pe garla. Sau cu bataia, dar pentru asta ar trebui sa ai paznici mai bine facuti decat aia de braconeaza.
Ca sunt rai e putin spus. Problema e in primul rand legislativa. Daca tronsonul e la RNP, sa zic, padurarul de la paza si vanatoare nu are drept de perchezitie si nici sa dea amenda, plus ca nu te poate retine, iti cere doar permisul. Acum doi ani asta a fost unul dintre motivele, in care o zona exclusiv CR a fost scoasa de RNP din regim, pentru ca pana venea politia, astia plecau linistit acasa si se lasa cu amenintari la padurari. Al doilea considerent e ca fiind zona CR, canci permise eliberate, deci rau cu banii. Romanu nu da bani pe zona CR, el vrea pastrav la harzob.

Norocul acelor ape e ca 70% din pescuit este supravietuire-we asta nu pot merge ca am piciorul umflat de la cadere de pe o stanca, am cazut intr-o bulboana si m-am lovit de niste lespezi de pe fundul apei... Restul de 20% din timp il petreci uitandu-te dupa ursi, spre exemplu saptamana aceasta la aprox juma de km de unde dadeam, un lup a sfasiat o oaie, iar animalul agonizand a traversat paraul, cu matele scoase si a murit pe mal. Lupul a ramas cu uitatul, ca nu se baga in apa repede, daca sarea, ma trezeam cu el in brate. Deci e viata reala, nu conteaza ce bani ai, cat de gipan conduci si alte de astea. Cu toate astea, daca vin 5 taranoi cu mana cat lopata, ca astia vin in echipa, s-a terminat filmul pentru pastravi, cu momeala naturala. Ne apropiem de prohibitie si la ultima partida am prins DOAR pastravi punctabili, adica peste 20-25 cm, nu pot decat sa ma gandesc cum era daca dadeam la rama si ma gandesc ce dezastru au facut baboierii aia inaintea mea. Pastravi care depun acusica.

Nu pot intelege de ce ratatii astia care conduc tara, in frunte cu Joanis care s-a dat cu salupa prin Delta, permanent in concediu, nu legifereaza ca salvamont, salvamarii, padurarii, rangerii de rezervatie sa dea amenzi direct si sa retina/confiste tot. Nu o sa vezi tu politai care sa-ti vina la sesizare intr-o zona unde dai mana cu ursul niciodata. Plus ca acolo semnal ai pauza,(in poza de mai sus nu ai semnal pe 20km in toate directiile) chestia asta cu statiile e buna dar nu te ajuta deloc, tre sa stii frecventele si sa te misti rapid, iar aia sa nu fie direct agresivi. Asa ca prefer sprayul de urs si documentarea sau intelegerea cu insii respectivi.

Daca faci sesizari repetate se lasa cu intimidari. Am pus mai sus acu cateva luni cum se bracona cu TAF-ul. Ei bine nu va spun toate detaliile, dar ca sa stiti, primarul din comuna respectiva a declansat o "ancheta" sa vada CINE a facut sesizarea catre autoritatile centrale. Aparent nu era problema ca se braconeaza sub nasul lui, ca se incalca un cumul de legi, ca raul respectiv este TOTAL lipsit de viata ci ca uite vine Garda de Mediu peste el si risca amenzi. Cum nu a identificat persoanele care au "comis" impolitetea de a face sesizari, a transmis in comunitate ca daca se identifica humanoizii care vor o tara normala, sa vina humanoizii la el intai, ca rezolva el problema direct!

Ce atata tambalau

Am fost astazi pe Crisul Negru la Tămașda. Din pacate am inteles de ce in Romania pescuitul este asa cum e si nu avem nici un viitor.
IMG-20230921-WA0034.jpg
IMG-20230921-WA0033.jpg
20230921_121045.jpg
20230921_120413.jpg

Plasa din sarma dintr un mal in celalat cu chestiile astea la mijloc. Lucratura serioasa nu gluma, era fixata cu lemne batute in pamant cu barosu.
Azi le am scos, maine o sa fie la loc.

Meserie

Biban
Am fost astazi pe Crisul Negru la Tămașda. Din pacate am inteles de ce in Romania pescuitul este asa cum e si nu avem nici un viitor.
Vezi atașament 54761Vezi atașament 54762Vezi atașament 54763Vezi atașament 54764

Plasa din sarma dintr un mal in celalat cu chestiile astea la mijloc. Lucratura serioasa nu gluma, era fixata cu lemne batute in pamant cu barosu.
Azi le am scos, maine o sa fie la loc.
Din păcate la noi cei care vor sa facă ceva nu pot face nimic(vezi fostul guvernator al Deltei Dunării -Malin Musatescu),iar cei care nu vor sa facă nimic,fac totul. Asta este un specific tradițional. Așa cum e ciorba de castraveți la bulgari.

Sus