Un altfel de braconaj

Mihai.P

Biban
De ce nu ca în Italia ?? ANPA județean ( în Italia parcă s-a dus la Primăria comunei și a luat pentru regiunea aia plus o taxă pentru toată Italia) eliberează permis pentru județ cu valoarea ”x”, iar dacă vrei pentru toată țara ”x + z”. Dat atribuții clare de control la jandarmi, chiar drone cu termoviziune. Așa se va reduce și braconajul. Plus că vor scădea și taxele de permis.
Drone avea si arbdd-ul si stateau la copt in magazie

shogunu65

Stiuca
Atributii de control au si acum jandarmii si politia... dar cine dracu sa ii invete speciile de pesti si un minim de legislatie. In unele zone nu apar echipaje de jandarmi decat cand se stie ca e prohibitie generala, deci daca se baga o prohibitie corecta in functie de specie, jandarmii nu vor mai da amenzi :)))

Oane

Biban
De ce nu ca în Italia ?? ANPA județean ( în Italia parcă s-a dus la Primăria comunei și a luat pentru regiunea aia plus o taxă pentru toată Italia) eliberează permis pentru județ cu valoarea ”x”, iar dacă vrei pentru toată țara ”x + z”. Dat atribuții clare de control la jandarmi, chiar drone cu termoviziune. Așa se va reduce și braconajul. Plus că vor scădea și taxele de permis.
In Italia permisul de tip B este valabil pe tot teritoriul tarii,nu ai nevoie de x+z
Pentru apele concesionate ai nevoie de permisul FIPSAS

Hades

Somn
In Italia permisul de tip B este valabil pe tot teritoriul tarii,nu ai nevoie de x+z
Pentru apele concesionate ai nevoie de permisul FIPSAS
Probabil ești mai ”actual”. Eu vorbesc de 2009 când a făcut permisul la Fornovo di Taro, pe lângă Parma.

Oane

Biban
Probabil ești mai ”actual”. Eu vorbesc de 2009 când a făcut permisul la Fornovo di Taro, pe lângă Parma.
Nu neaparat,dar cand mi-am facut permisul de tip B,am vazut ca in lege scrie ca este valabil pe tot teritoriul national si eu asa inteleg din asta,poate ma insel dar asa scrie in legea lor.

anem

Stiuca
In Italia, cu permis de tip B poti pescui pe tot teritoriul italian exceptie facand apele concesionate. a se vedea lista cu ape concesionate, ca multe sunt in acest regim ...

adiwolf

Moderator
Membru personal
In Italia, cu permis de tip B poti pescui pe tot teritoriul italian exceptie facand apele concesionate. a se vedea lista cu ape concesionate, ca multe sunt in acest regim ...

adica fix ca in Romania doar cu o mica diferenta - pestii!!
in Italia, apele neconcesionate inca mai au ceva peste, comparativ cu Romania.

asadar, permisul de tip B italian, este similarul celui romanesc - Dunare

Meserie

Salau
Sa va zic IO,
Era înainte de apariția O.P pe 2024 in M.O..Stătea jandarii pe pod in centru linga primărie și se uita jos la “pescarii” care pescuiau la pluta cu 3 ancore pe fir,mergea pestele unul după altul scobar,mrene.. Zic: are voie sa miciuiasca? Zice: dacă are lanseta,fir și pluta poate sa dea și cu cașcaval,vierme- la pescuit sportiv,nu i interzis încă. Totul la găleata de dispersit. Pe 2 dintre pescari ii știam,unul a lucrat la mine,a întins o după primul salar,acum e paznic cu casca de ureche le Lidl.Celălalt un țigan ajutat social,vecin.Ăilalți tot așa fârtați.Sun la AJVPS și povestesc- contabilul ,restul erau LA teren.Zice sa le iau matricola de la jandariși sa scriu reclamație cu filmare,ca nu e competentă AJVPS ului sa facă dosar penal.NO si m am tot dus in PM.

Sus