Un altfel de review, lanseta Point Blank PB 761 MF

Wurger

Somn
Repet, cerinta a fost pentru avat. Eu zic ca de avat e tocmai ce trebuie.
Pana la urma imi pare rau ca am deschis postul asta si am intrat in malaxor.
NU AM NIMIC SA.I REPROSEZ LANSETEI!
Daca as reduce la regula de 3 simple ar fi asa.
Lanseta custom ...........................calitati 1000
Materiale super
Lanseta serie
Materiale ok..................................calitati X

Unde x ar fi trebuit sa dea vreo 200 si de fapt da 700.
Cum o iei diferenta nu e astronomica, cum ar fi fost de asteptat.
Nu stiu cum sa mai explic si cum sa.i scot pe PASIONATI din matematica lor.
Din matematica de mai sus mai poate rezulta ca oricare e mult peste 2 sau 20.
Am pus poze cu blancul. Este MF. Si in titlu scrie tot MF. Nu stiu de unde s.a ajuns la MHF.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Am pus poze cu blancul. Este MF. Si in titlu scrie tot MF. Nu stiu de unde s.a ajuns la MHF.
De aici a ajuns MHF:
Point Blank PB 761 MHF
nu te impacienta. Titlul a fost modificat si corectat, dar descrierea ta spune altceva iar pasionatii defapt s-au referit la alta lanseta, inclusiv eu cand vorbeam de senzitivitate, adica MHF. Greseala este a ta si e normal sa spuna fiecare ce parere a avut cu MHF si de ce e atipic ce simti tu. Nu mai conteaza oricum

OldSkull

Rod Builder
Repet, cerinta a fost pentru avat. Eu zic ca de avat e tocmai ce trebuie.
NU AM NIMIC SA.I REPROSEZ LANSETEI!
Daca as reduce la regula de 3 simple ar fi asa.
Lanseta custom ...........................calitati 1000
Materiale super
Lanseta serie
Materiale ok..................................calitati X

Unde x ar fi trebuit sa dea vreo 200 si de fapt da 700.
Cum o iei diferenta nu e astronomica, cum ar fi fost de asteptat.
Nu stiu cum sa mai explic si cum sa.i scot pe PASIONATI din matematica lor.
Din matematica de mai sus mai poate rezulta ca oricare e mult peste 2 sau 20.
PB761MF - lanseta pt toate speciile tinand cont de calitatile ei.
PB761MHF - lanseta dedicata contactului cu funful in apele noastre.

Nu ma intelege gresit, dar titlul si descrierea ta au fost eronate, lucru ce duce la confuzie legat de blankuri, de aici completarile mele. In rest nu am eu treaba ca-ti place sau nu customul respectiv sau customul ca principiu.

Ca e Point Blank, X-Ray, FishingArt sau orice alta gama de blankuri la toate vor fi unele modele extraordinare cand vine vb de senzitivitate si altele mai putin, totul e sa stii ce doresti inainte montaj si ca rodbuilderul sa te indrume corect - vorbesc in general nu la cazul tau, Wurger.

Vrei avat, stiuca sau somn - nu te astepta la senzitivitate.
Vrei salau atunci trebuie sa fie mai feelingos mai ales daca vb de salau la jigging si nu verticala.

Espasia

Somn
Aiurea. De ce sa iti para rau? Iti place joarda? Perfect. Stii absolut perfect de bine cat de subiectiv este subiectul.

Frate îti place ție? Asta conteaza..........si o bere lui Boje .

Pai nu? Păi cum, oameni buni.

Ca exemplu. Am o joarda cumparata la inceputuri, acu vreo 5 ani, in graba ca mergeam in Delta. Aveam 3 moristi si doar doua bete. Batul este unul de a costat 280 lei. Abu Garcia veritas, din doua bucati. 5-20 g. Regular, sau medium ca si actiune.
Toata lumea zice de el ca este gunoi. Ok. Cu ajutorul spaniolului (ce renuntase la niste inele de pe un Evergreen - merci señor octavio79 ), am modificat inelele originale (ciobănesti de-a dreptul) si a iesit o lanseta .........tot gunoi, cum imi zicea cineva. Treaba lui. Nu ma interesa opinia lui. Sincer.

Frate, dau cu ea cu linguri la stiuca sau la avat de n-am aer. Imi place mult mai mult cand dau cu ea dupa stiuca cu linguri decat alte bete ale mele, mai cu ștaif. Asa ca Wurger , bucura-te frate de ea. Si eu ma bucur ca iti place.
Doamne ajuta, fire intinse.

kingofbeasts

Rod Builder
Dacă cumva te bate gândul sa-ti faci o lanseta de avat pe Dunăre , din punctul meu de vedere combinatia fericita e :blank moderat rapid ( nu rapid) de minim 2,4m lungime și care sa arunce bine 25 grame, inel de plecare mare ( 25sau chiar 30 -preferabil din punctul meu de vedere dar contrar modei- funcție de mulineta) pe care sa pui o mulineta de 3000 care aseaza firul foarte bine și firul sa fie subtire și rotund. Ca și construcție e preferabil un mâner mai lung ( butt -picior mulineta) ca sa ai parghia mai mare și sa poți pune mai multă forța pe bat in lansare ( total opus fata de jig unde cauți mâner scurt pentru manevrabilitate sporită). Tot la construcție e preferabil ca inele sa nu fie poziționate după stasuri ci sa fie tunate exact pe trasa ideală pentru mulineta pe care o vei folosi. Cam astea sunt elementele majore care îți dau lungime in lanseu .
Tehnica de lansare probabil o sti prea bine și o ai formată dar ideea e sa bagi corpul in acțiune nu doar forța bratelor .
Determinarea lungimii de lansare se pace pe stadion cu markere măsurabile iar pentru comparații se folosește același fir și aceeași mulineta pe toate lansetele in testare.
In rest nu comentez și ma rezum la a-ti dori sa te bucuri de lanseta și sa ii găsești aplicația potrivită pe mâna și stilul tău și sa o folosești acolo. ;)

Wurger

Somn
Multumesc Adi. Ai dreptate si asta am spus de la bun inceput. Imi place da n.am gasit ce zic altii, ca o sa cazi in cur cand o sa pui mana pe un custom. Cazi, da mai pe.o rână asa.
Carol ai descris aproape ce am acum. De fapt Boje mi.a spus cam aceleasi lucruri ca tine si asa am ajuns la constructia asta.
Singurele chestii unde nu se pupa e firul subtire, ca nu prea am incredere si probabil tehnica de aruncare, ca am zis sa nu dau ca la crap.
In rest, proportional, inelul de plecare e mai mic si Boje cand m.a vazut cu Ninja de 3000 mi.a recomandat sa caut ceva cu tambur mai mic.

sosoktm

Salau
avand in vedere ca e o lanseta mai lungutza, pe care urma sa o folosesti de pe mal, eu i-as da in cap lui Boje cu inelu de plecare de 16 zimbettt. Cred ca nu dai doar cu fire ultrasubtiri, mai ales ca e si o daiwa de 3000 in propozitie. Daca mulineta nu e chiar proasta si firul nu exagerat de gros, un 7'6 care "e bun si la stiuca" ar trebui sa te ajute pentru lanseuri luuuungi.
In rest, daca ai cerut o lanseta potrivita la avat, ai primit ceva corect, dar nu te astepta sa exceleze pentru pescuit la jig.

Wurger

Somn
Oricum nu cred ca aia 4mm ar schimba vreo situatie..... a mea la pescuit zic.
Cred ca spun a 5a oara:
SUNT MULTUMIT DE LANSETA DE AVAT PE CARE O AM.
Nu ma intereseaza meciurile si partipriurile.
Nu dau / vand / schimb / modific lanseta.
O sa postez avatii.
Fire intinse la toti baietii care pescuiește pești.
Rog un admin sa stearga acest subiect pe care il credeam mort, dar azi a dat dintr.un picior.

AlexH

Moderator
Membru personal
Nu se șterge!
Un review trebuie privit prin ochii (mâinile) celui care l-a scris si acceptat ca atare. Daca cineva nu e de acord atunci sa testeze el lanseta si sa posteze propria parere. Ca pana la urma de asta citim review-uri, pentru parerile utilizatorilor si nu pentru specificatii tehnice.

spin4fun

Biban
Completez si eu: Nu se sterge... macar pana la primii avati roflmaoooroflmaooo

Pe langa ca a fost informativ, de mult nu m-am mai distrat asa bine citind un topic, de m-a tinut treaz pana la ora asta!

Ca sa complic lucrurile, in toamna scriu si eu impresii despre PB731HXF, pe care il fac la Boje acum, pentru Dunare, la jigging.

Apropo, nu ar fi misto sa fie un singur topic dedicat doar Point Blank-urilor, cu feedback la toate modelele? (poate este deja si nu l-am vazut). Bine, asta musai sa ramana separat, e de savurat!

Cele bune sa s-adune!

AlexH

Moderator
Membru personal
Urmeaza sa fac un review la cele mai performante blankuri intalnite de mine pana acum. Acest review va include X-Ray (noul SJ 703 si Neo daca va fi cazul), Point Blank (modele din gamele 7', 7'3" si 7'6") si ceva blankuri poloneze exclusiviste.
Foarte bine. As sugera sa fie topicuri diferite pentru fiecare blank. Mie micse pare mai usor si mai potrivit apoi sa se discute despre un model anume si sa nu mai apara incurcaturi intre ele.

OldSkull

Rod Builder
Foarte bine. As sugera sa fie topicuri diferite pentru fiecare blank. Mie micse pare mai usor si mai potrivit apoi sa se discute despre un model anume si sa nu mai apara incurcaturi intre ele.
E greu sa fac individual, voi include generalitati ale blankurilor cum ar fi puterea reala pt apele noastre si detalii tehnice ca si greutate/actiune/rigiditate lucruri ce denotata senzitivitate dpmdv.
Ca si paranteza PB731MHXF (59g) e mai usor si mai puternic in comparatie cu PB731MXF (61g).

Sus