Un sfat pentru un incepator?

Pi3.14

Biban
Buna ziua,
As vrea sa-mi incep "cariera" de pescuit la rapitor si evident, totul incepe cu achizitia "utilajelor".
Despre lanseta, m-am gandit la asta:
As avea nevoie de un sfat pentru echiparea ei cu o mulineta, buget sa zic 500 roni.
As vrea s.o folosesc exclusiv de pe mal, la pescuit cu voblere.
Nu prea ma pricep si orice sfaturi sunt binevenite:D. Ms

adiwolf

Moderator
Membru personal
salut,
eu zic sa incepi cu inceputul, adica de aici - https://spinningclub.ro/forums/prezentare-utilizatori-noi.51/
apoi, nu te grabi, chiar daca este sezon plin de pescuit, pestii tai nu ii prinde nimeni, asa ca citeste pe indelete acest forum, rumega bine informatiile (vor fi multe si te vor bulversa la un moment dat!), iar acolo unde nu intelegi, intreaba punctual si vom incerca sa te ajutam.
revenind la intrebarea ta, personal, nu am pescuit lanseta respectiva dar din ce am citit si analizat greutatea si caracteristicile ei, precum si pretul extrem de scazut, nu poti emite pretentii decat de incepator (o vei face cadou mai devreme sau mai tarziu), iar o mulineta in bugetul ala, cu pretentii de mulineta buna, zic sa te orientezi catre gama Ryobi

Luigi

Stiuca
De pe mal e cam scurta lanseta la 2,13, eu m-as uita dupa una de vreo 2,40 - 2,50. Mulinete la 500 roni gasesti multe, cum zice adiwolf Ryobi sunt ok, eu ti-as recomanda sa te uiti si la vreo Daiwa Legalis LT, unii zic ca si Daiwa Ninja ar fi ok pt inceput. Cu astea iti ramin si bani pt un fir bun si citeva woblere. Nu uita ca mai important decit toate sculele e ... sa le folosesti cit mai des! Fir intins gofishing

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Și eu zic sa o iei cu începutul di sa ne spui unde pescuiești ( rîu , pîrîu , balta , lac de acumulare , Dunăre , Delta, s.a.m.d) și ce specii de pesti vizezi , in ce stil ( jig, vobler, table etc.) . Asta dacă vrei ca recomandările pe care le facem sa-ti fie și utile.

Pi3.14

Biban
Avand in vedere ca tocmai am castigat un pariu, o sa suplimentez bugetul pt mulineta un pic, totusi tinand cont ca probabil cu batul o sa patesc cum zicea colegul adiwolf , mulineta as vrea sa pot folosi mai mult timp. Astfel incat, m-am gandit la 2 modele care arata superfain:
Si
Aveti vreo opinie despre care s-o aleg?
Sa raspund si colegului kingofbeasts , o sa imi doresc sa ies pe Timis, ca e in zona, si avand in vedere ca o sa fiu in zona lacului Izvorul Muntelui cam 3-4 sapt pe an, si acolo e un "must". Despre momeala, pescuitul la voblere mi se pare cel mai interesant.

Aurel

Somn
Ca fost posesor de vreo 3 Stradic, pot spune ca tot Stradic as alege. Nu m-au dezamăgit deloc, le-am vandut pentru upgrade. Si pe un bat ușurel la voblere cred ar merge un ci4 FB

Aurel

Somn
Chiar aveau o abordare de tot c.....tul băieții aceia. Acum nu mai stiu ca nu am mai comandat de acolo si nu cred ca o voi face prea curand

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Eu îmi aleg mulinetele pe considerente tehnice și la vobler un raport de recuperare mai mic te ajuta mai mult. Astfel, in cazul de fata , între cele doua as opta pentru un Stradic care cu un raport 5:1 și 73 de centimetri / tur de manivela e o alegere mai buna . Personal as alege varianta C3000 însă Și 2500 e Ok. Dat fiind faptul ca e și ușoară , in viitor o vei putea folosi și pe o lanseta de jig sau pe un Ultra Light la clean pe Timiș.

Pi3.14

Biban
Multumesc kingofbeasts , ai intuit urmatoarea mea nelamurire, vis a vis de marime:D. Voiam sa intreb despre marimea ei, daca 3000 nu e cam mare pentru batul care l-am ales, eu sincer ma gandeam la 2500 dar revin....nu ma pricep. Nici n-am inteles care e faza cu CI+ FB....adica daca alea inseamna ceva vis a vis de caracteristicile mulinetei

Okama

Somn
Pentru Timis e nevoie de un M. Ceva gen 4-14g. Nu ai ce sa cauti cu UL. Lungime 2m as lua personal, dar nu peste 2.15. Pe langa cleni de 1kg, te mai poate plezni si avat frumos, stiuca sau somn la 2-3kg.
Lungimea mai mica ajuta mult printre copaci si zone cu mal inalt.
Mulineta mai mare de 2500 e inutila. Pt clean e bine sa fie cu raprt de recuperare mic.

Cristisor

Oblete
Am sa-mi dau si eu cu parerea la sfatul cerut de tine..

Personal batul gasit de tine consider ca e putin cam greu - 150 grame avand in vedere ca e un ML-M 7 - 21 g (medium light - medium), performantele batului nu le cunosc, însa consider ca la spinning greutatea echipamentului chiar conteaza avand in vedere ca la o iesire vei face un numar considerabil de lansari.
Eu as suplimenta bugetul catre un zodias, asta daca esti dispus sa o faci, daca chiar vrei sa optezi pentru gama shimano, e undeva la 600 de lei, fie m-as orienta spre alt brand, betele de la savage gear se invart in jurul la bugetul tau si am observat ca lumea le apreciaza.
Totodata, referitor la lungimea lansetei, este adevarat ca pescuind dupa mal e recomandat sa ai un bat de minim 2.40 m, insa nici eu nu o fac, pentru ca personal imi asigura mai mult confort in pescuit, personal cel mai mult pescuiesc cu un bat de 1.98, adica renunt la utilitatea batului mai lung pentru confortul obtinut in pescuit.

PS. parerea mea e una strict personala, iar parte din colegi pot percepe diferit lucrurile.

Wurger

Somn
Daca nu tii asa mult la lungime, si adopti partial ce a zis Cristisor, eu as recomanda Favorite Varita. Eu am luat una pt salau dar se pare ca nu duce confortabil cat scrie acolo.
Vinde cineva una la pagina dedicata. Eu am pus una identica la vanzare mai demult dar m.am razgandit deocamdata, ca e buna la clean si biban. Acum nu stiu cum se echilibreaza cu mulineta aleasa.

Pi3.14

Biban
Cosmin Elias , atunci un bat de 5x mai scump, care inteleg ca ar trebui sa fie "de top", e doar cu 20% mai usor...gen 120g
Acuma eu recunosc ca habar n-am, dar tot ce gasesc medium light si (5-10) - (20-25) is cam p-acolo de "usoare". Pana si asta, de 5 x mai mult decat bugetul...

Sus