Vand lansete si mulinete ...

anem

Biban
Salutari …

Pur si simplu s-au strans prea multe scule prin casa si cele din lista de mai jos efectiv prind praf aiurea prin casa.

Poze cu produse voi baga zilele ce urmeaza. Am un program exagerat de incarcat dar la cerere le trec la “Urgente” si le rezolv cat pot de rapid.

Asa ca, se vand urmatoarele:

Mulineta :
Daiwa Exceler A 3000

Este primul model de Exceler, facut pentru piata din statele unite. Are o varsta si evident ca prezinta niste urme de utilizare … dar mulineta merge OK. Evident ca nu este ca noua, pe carcasa a strans ceva zgarieturi superficiale si prezinta acel marait specific Daiwa. Clasic multor mulinete Daiwa, la temperaturi mai mici de 3-4 grade autoreversul functioneaza cand are chef … aproape deloc.

Estetic si mecanic i-as da nota 7,5 din 10.

Pretul cerut este de 30 de euro plus transportul.

Mulineta :
Daiwa Exceler A 3000

As spune ca este fix in aceeasi stare ca cea de mai sus doar ca ii lipseste o piesa (au fost cumparate impreuna si folosite in paralel de catre mine si sotie cand iesea cu mine). Piesa mica ce face legatura dintre sarma pick-up-ului si rotor. Piesa respectiva nu mai exista pentru ca am luat-o si am pus-o pe un Daiwa Advantage 3500 dupa ce am rupt-o pe cea originala … de doua ori. Piesa se poate comanda de la Edi_Curiosul si costa vreo 3 euro daca imi amintesc bine sau se poate lua de la orice mulineta Daiwa. Se potrivesc intre ele cam toate din generatile respective indiferent de marime.

Estetic si mecanic i-as da nota 7,5 din 10 … reamintesc de piesa lipsa.

Pretul cerut este de 25 de euro plus transportul.

Mulineta :
Shimano TwinPower FB 2500

Mulineta prezinta urme evidente de utilizare. Carcasa este zgariata si nu ruleaza tocmai fin. Manerul original a devenit lipicios si l-am aruncat schimband-ul cu unul nou de la un TwinPower FC care evident ca nu se potriveste cum trebuie. Ar trebui bagate vreo 2 saibe pentru a elimina jocul. Pe mine nu m-a deranjat si l-am lasat asa … pe altii sigur ii va deranja. Sunt convins ca daca va fi curatata si unsa corespunzator se va schimba felul in care ruleaza … dar cu siguranta nu va fi ca una noua.

Dealtfel, la un moment dat Edi_Curiosul mi-a propus intregul angrenaj la suma de 100 RON. Nu stiu daca mai este disponibil sau nu.

Estetic i-as da nota 6 si mecanic nota 7 din 10 cu posibilitatea de ameliorare cu o curatare/ungere decenta.

Pretul cerut este de 50 de euro plus transportul.

Mulineta:

Ryobi Arctica II 6000

Mulineta a fost folosita destul de putin. A prins niste pesti de poveste dar a fost bagata pe tusa datorita franei. Lumea insista ca franele Ryobi functioneaza cum trebuie dar eu nu sunt de aceeasi parere. Fix aceeasi mulineta o are si un amic cu care pescuiec impreuna la somn si i se intampla fix acelasi lucru. Daca se pune presiune MARE pe tambur si peste ia fir, intr-un fel sau altul am observat ca frana tinde sa se stranga pana in momentul in care se blocheaza. Poate cineva reuseste sa o rezolve cu vreo saiba adaugata pe acolo.

Estetic as spune ca e de nota 9 doar pentru ca i s-a dus putin scrisul de pe tambur (am franat des tamburul cu mana) iar mecanic as spune ca e de nota 9,5 din 10.

Pretul cerut este de 40 de euro plus transportul.

Lanseta:
Lamiglas : CertifiedPro X 86MTS
Lanseaza : 1/4 - 5/8
Linie recomandata : 10 - 17lb
Lungime : 260cm din doua bucati.

Este Magnul Taper-ul de la Lamiglas, din seria CertifiedPRO. O lanseta ex-fast cu un varf foarte sensibil. Fiind Magnum Taper lanseta lucreaza pana putin sub zona de unire a celor doua tronsoane. Dintr-un anumit punct lanseta devine o ranga si nu se mai indoaie sub nici o forma. A fost lanseta mea de baza la avat si chiar daca e data ca ar lansa pana in vreo 17 grame eu am pescuit linistit si cu 25. Ca si putere … am scos cu ea avat ce sarea de 8kg si inclusiv ceva somnici pana in 10kg.

La prima iesire cu ea am reusit sa mi-o dau gramada pe niste bolovani asa ca lanseta s-a ales cu niste zgarieturi in partea de jos a blank-ului. Functional nu afecteaza cu nimic lanseta … repet … am prins cu ea gramezi de pestani fara sa aibe nici o problema. Cred ca la vreo 2 inele rasina de pe matisaj prezinta niste mici fisuri.

Estetic i-as da nota 8,5 din 10 datorita celor specificate mai sus.

Pretul cerut este de 130 de euro plus transportul.

Lanseta:
Fenwick S2
Lanseaza : 1/4 - 3/4 Oz
Lungime : 210cm din doua bucati.

Este o lanseta dezvoltata pentru piata italiana in urma cu ceva ani si cred ca sunt sanse mimine sa o gasiti pe undeva. O lanseta moale ce o gasesc potrivita unui pescuit la pastrav sau chiar stiuci pe balta nu mai mari de 4 kilograme. Nu este o lanseta foarte puternica. Este extraordinar de placuta in pescuit si sta in mana foarte bine. O vand doar pentru ca nu se potriveste deloc conditiilor in care pescuiesc eu pentru ca altfel mi-as fi pastrat-o fara discutie. Exceleaza la voblere si oscilante si mie mi s-a parut imposibil sa pescuiesc la gume cu ea. Alti amici au pescuit-o si la gume si au spus ca pentru mana lor este OK. Eu prefer lansetele rigide …

Estetic i-as da nota 9,8 din 10. Nu prezinta nici un semn sau zgarietura … doar ca nu mai este noua.
lanseta se vinde cu un tib rigid Fenwick imbracat in ceva tesatura si cu coarda pentru a fi purtat pe umar.
Se vinde cu 80 de euro plus transportul.

Combo de casting.
Lanseta
Lamiglas : Competitor - CC706
Lanseaza : 1 1/2 - 2 Oz
Linie recomandata : 12 - 30lb
Lungime : 210cm dintr-o bucata.

Mulineta
AbuGarcia - Revo Premier

Combo potrivit pentru pescuitul stiucii. Mulineta nu cred ca are nevoie de nici o prezentare. Lanseta nu se mai fabrica de ceva timp si este o lanseta tipica Lamiglas, o actiune rapida dintr-o fibra destul de blanda dar cu foarte multa putere pe cotor. Lanseta este probabil singura lanseta ce in interiorul blank-ului are o foita de titan de-a lungul intregului blank (se vede foita intr-o zona in care a fost ciobit stratul superficial pentru a verifica daca este intr-adevar ceea ce declara producatorul) … nu i-am inteles scopul, cica e mai puternica. In fine … lanseta chiar e misto de tot si o vad potrivita pentru swimbait-uri, chiar gume mari si voblere babane. Cred ca nu plange nici cu somni de 30-35 de kilograme la cum am simtit-o.

Lansetei, estetic i-as da nota 8 din 10. Cum spuneam mai sus, prezinta o mica ciupitura la baza blank-ului pentru a vedea daca intr-adevar are foita aia de titan sau nu in interior si matisajul primului inel prezinta niste mici crapaturi.

Mulineta. Estetic i-as da nota 9.5 si uzura as spune nota 10.

Ambele piese au fost cumparate la mana a doua. Mulineta de la un utilizator de aici de pe forum in urma cu multi ani si lanseta dintr-un magazin local. Eu le-am folosit in maxim 2 partide la stiuca in care nu am prins nimic si o partida la somn … in care n-am prins nimic.

Pentru cine cumpara combo-ul … cadou ofer o mulineta de casting BANAX TOVA folosita si asta de maxim 4-5 ori cu o lanseta ce si-a gasit alt stapan.

Combo-ul se vinde doar intreg. Piesele se potrivesc de minune si nu doresc sa raman cu el in bucati.

Pretul cerut pe intregul combo este de 200 de euro plus transportul.

Preturile le consider mici … deci va rog sa nu imi cereti reduceri. Pentru cine cumpara mai multe produse putem discuta despre eventuale scaderi.

Trimit prin Atlassib si transportul costa 10 euro fara asigurare … cu asigurare ceva mai mult.

Utilizatorul plateste transportul si va fi nevoit sa mearga la sediul Atlassib pe care mi-l va comunica pentru a ridica pachetul.

Pot trimite doar sambata, deci o data pe saptamana, datorita orarului exagerat de incarcat.

Daca se gasesc mai multi cumparatori din aceeasi localitate sunt dispus sa trimit mai multe produse intr-un singur pachet cu precizarea ca acesta nu trebuie sa depaseasca 10kg. Tot ce depaseste greutatea asta se plateste cu 1,5 euro per kilogram. Sper ca imi amintesc bine preturile Atlassib.

Daca utilizatorul nu este multumit de oricare produs ACCEPT fara nici o intrebare trimisul inapoi pe cheltuiala cumparatorului. Asta evident la maxim 3 zile dupa ce a intrat in posesia obiectului si cu obiectul fix in starea in care a fost primit.

Nu “bisnitaresc” scule de pescuit … toate chestiile de mai sus le vand pentru ca am prea multe prin casa si pentru ca sunt nevoit sa me eliberez de anumite chestii care sunt in plus.

Daca anuntul incalca intr-un fel sau altul regulile forumului va rog sa il stergeti … toti cei din staff ma cunoasteti si stiti ca nu imi doresc asta sub nici o forma.

zilelel ce urmeaza sper sa reusesc sa fac si o lista de volbere ... si acolo trebuie facuta o curatenie generala.

Ultima editare de un moderator:

anem

Biban
TwinPower de 2500 s-a dat ... restul disponibile.

cu ocazia asta bag si 3 poze cu Fenwick-ul:

IMG_5834.JPG
IMG_5835.JPG
IMG_5836.JPG

anem

Biban
In continuare disponibile urmatoarele:

Daiwa Exceler A 3000 – 30 euro
Daiwa Exceler A 3000 – 25 euro
Ryobi Arctica II 6000 – 40 euro

Lamiglas CertifiedPro X 86MTS – 130 euro
Fenwick S2 – 80 euro

Lamiglas Competitor - CC706 + AbuGarcia - Revo Premier – 200 euro

Plus transportul …

Ps: a se citi descrierea fiecarui produs in primul post …

Sus