VLADIPIKE 2015 - 2016

• Autor subiect Deleted member 13
  • Dată creare
D

Deleted member 13

Guest
Salutare! Din fericire Bunul Dumnezeu mi-a dat Prieteni! bucuriemare

In rest e simplu ...marti seara eram deja cazati la pensiunea "Casa Verde" din Vladimirescu -Arad.O vizita scurta pe balta Vladi ,o bere oferita si bauta cu Robert ,patronul baltii ,apoi o ceafa de porc inecata in Riesling italian produs la ...Ciumbrud meeting Uneori viata poate fi atat de simpla...

Ca sa nu o lungesc ca ,deh , am imbatranit si eu si mi-am pierdut rabdarearoflmaooo, o a doua zi a fost greu !bucurostare La 30 grade in barca,dupa 4-5 ore de somn ...bahic , nu e usor ...Insa pescuitul este o stare de spirit ,iar spinningul ...ei bine spinningul chiar poate deveni un mod de viata! Punct.

Hai sa va pun si cateva poze ,ca doar de aceea suntem la rezultatele partidelor :

scule.jpg

drill.jpg

captura.jpg

adi.jpg

stiuca.jpg

somn.jpg

...Si daca tot am fost in Banat ,am vizitat si Lipova unde o marla a venit sa ne salute :

lipova2.jpg

lipova1.jpg

In fond si la urma urmei avea dreptate Marele Caragiu ..."Viata ba,viata,nu chestii supte din deget !"aplaud

adiwolf

Moderator
Membru personal
pune filmuletul cu drilul si vezi ca ai fost prea laconic, stiu eu pe cineva care abia astepta sa citeasca o poveste de'a ta thumbsuuuup

Claudiu

Administrator
Membru personal
Felicitari pentru intalnire, cat despre capturi... Devii din ce in ce mai bun, ca vinul in timp. Pe unde te duci pocnesti bine din cate vad. La concurs foarte bine, pe Vladi la fel... Nu vreau sa pescuiesc cu tine sa ma faci de rusine worthy

D

Deleted member 13

Guest
Pai ...nu as vrea sa-l pun pe Youtube...Daca ai alta metoda te rog sa-l "ridici" tu . Povestea ...acuma nu prea pot ca am mult de lucru zilele astea.Dupa probabil .thumbup

Claudiu

Administrator
Membru personal
Cred ca poate fi pus si privat pe youtube daca nu ma insel, doar cei care au linkul il pot vedea. Sau de ce nu Vimeo

D

Deleted member 13

Guest
Claudiu ...exagerezi! In primul rand ca eu nu sunt in competitie cu nimeni ,deci daca pescuim impreuna nu este in "obiectivul" meu sa fac pe nimeni de rusine... Uneori imi merge ,uneori nu ...farmecul pescuitului. Insa adevarul este ca daca mergi mult pe apa mai inveti cate ceva.thumbup

Cred ca poate fi pus si privat pe youtube daca nu ma insel, doar cei care au linkul il pot vedea. Sau de ce nu Vimeo
Pai ridica-l te rog aici atunci . Pana la urma membrii acestui forum cred ca au dreptul sa vada bucuria spinningului!

D

Deleted member 13

Guest
Ok Claudiu , multumesc. Deci va invit sa traiti bucuria spinningului alaturi de mine si prieteni mei!bucuriemare

Florin_31

Biban
Esti un lup singuratic in barca ....Asta e secretul si minunea reusitei !bucuriemare
Tot ce vine in raza ta de actiune ....iti apartine numai tie first
Dar si incheietura maini conteaza priesttt
Foarte fain , sincer bravo nnnoroc

D

Deleted member 13

Guest
VLADIPIKE 2015 – POVESTEA…

De prea multa vreme parca imi doresc sa merg pe Vladimirescu la Arad. O balta recunoscuta pentru stiucile mari care o populeaza, o balta care parca vrea sa demonstreze ca si in Romania se poate …Si uneori chiar se poate!

Chiar daca toate informatiile privind pescuitul acolo sunt proaste, chiar daca luna este in scadere ,dupa “luna plina” si toti prietenii ma sfatuiesc sa stau acasa ,un alt rand de prieteni dragi ma “sacaie” cu insistenta lor de a merge pe Vladi. Pana la urma e prohibitie pe natural si oricum …mi-e DOR de ei !De ei ,de prietenii mei! Nu i-am vazut de la Sf.Valentin ,pe sistem american , cand inca era zapada la Bradu . Care va sa zica vine adiwolf din Vilcea,AdiSB si Ghita din Sibiu si mie din Aiud nu-mi ard calcaiele?!bucuriemare

Jonctiunea se face intr-un peco din Lancram , loc de bastina al lui Lucian Blaga si totul parca devine poezie…Masina alearga flamanda pe noua autostrada Sibiu-Deva ,burdusita de bagaje ,scule de spinning si mai ales de sperante …Multe sperante! Nu neaparat in capturi …sperante intr-o aventura de neuitat! Telefonul primit pe drum ,de la Vali, vine sa-mi confirme cumva ca in viata trebuie sa mai faci si ce-ti place ! Si asta cat mai des …pentru ca vorba aia “Ce nu traim la timp ,nu mai traim niciodata !”.punk

Banatul ne primeste voios ,cu soare si …bere intr-o statie Petrom ! Cum naiba sa-ti iei sa bei doua beri diferite ,cica una de sete ,ca o stii ca firma si alta ca “a zis Ghita” ? Mister…Mister…Poate doar adiwolf ne poate explica roflmaooo Eu merg ,ca de obicei, pe mana olandezilor ca nu degeaba au ei o viata asa mai libertina.

Ne cazam rapid ,la Casa Verde , dupa glume joviale cu o receptionera guresa si in 5 minute balta ne priveste “verde-n fata”! DA! Balta arata bine ,zona e frumoasa si o melodie susura dintr-o pensiune vecina cu iz de bun venit! Berile baute impreuna cu Robert ,patronul baltii , povestile si o mica plimbare pe mal alunga orice urma de oboseala generata de un drum nu tocmai scurt si “condimentat” de un sofer cretin de tir cu numar de …VL roflmaooo.

Seara la pensiunea “Casa Verde” lucrurile decurg normal : ceafa de porc cu cartofi pai si salata de varza (mancare cu care nu ai surprize prin pensiuni…) ,stropita abundent de un vin alb ,demisec,nobil si bun dezleaga traista cu secretele ascunse ale pescarului …Pe masura ce timpul trece si vinul scade in badog,o dam ca tot romanul ,de o anumita varsta (sic!) pe armata ,pe politica ,pe …orice! Conteaza? Nu are cum! Suntem ACOLO !bucuriemare

Doamne ce melodie urata am setat la alarma! Durereeee Ce dreaq doar nu trebuie sa plecam pe balta! Telefonul arata ora 5,35 si adiwolf bate discret la usa…Cei doi sibieni ,din tara lucrului bine facut ,coboara o idee mai greu la masina ,cand noi deja am baut cafeaua.

Balta ne priveste misterioasa si creturile usoare, starnite de o briza matinala, par sa ascunda povestile nerostite ale baltii. Normal ,ca pe orice balta care se respecta, ni se spune povestea somnului de 100 kg care bantuie balta precum Terente Delta…

Patru prieteni ,patru barci ,patru …destine.Alunecam usor pe apa…Zumzetul motoarelor electrice si un cuc nauc sunt singurele zgomote care vibreaza pe balta.Totul este minunat si bucuria de a fi acolo ma copleseste! Pescuim.

Norizi isi incearca norocul in apa necunoscuta …O mana,doua…Mnaa…nu e bun locul! Nici naluca!Schimb.Normal.Belly model vechi.Ntzzz.Zipper.Mnaa…helppp

O guma de la Relax-Aquamax, de 10 cm ,rosie ,armata pe 5g ia contact cu apa calda a diminetii. Un Power Pro de 15 lbs, o struna de titan Illex ,recuperate de un Biomaster de 2500 si un MHX custom intregesc ansamblul, care devine rapid o prelungire a mainii mele. O prelungire aproape mortala as putea spune .Noroc de C&R…

Naluca atinge fundul baltii discret . Un fund nu foarte tare,cu depuneri de vegetatie decimate de crapii introdusi in balta.Vremea apei perfect limpezi pe Vladi ,cu vegetatie si stiuci plutind intre ape se pare ca a apus de mult!Acum pe Vladi stiucile se numara!

Primul atac vine ca ceva firesc pe o balta recunoscuta pentru densitatea de stiuca! Sigur ,carcotasii au umplut mediul virtual cu zvonuri ca stiuca s-a dus,s-a furat/scos/carat/zburat/etc. Ma rog ,dreptul lor ,tinand cont si de rezultatele dezastruoase cica din aceasta primavara.

Mhx-ul cabreaza puternic si prima stiuca a diminetii face o lumanare superba in rasaritul soarelui rosu de curiozitate. Pana si cucul ramane surprins si tace o clipa!Drillul este superb ,batul si mulineta lucreaza ireprosabil si prima stiuca sta la poza ! AdiSB ma ajuta cu poza unei stiuci de Banat …Multumesc prietene!

Instantaneu am un sentiment de implinire si fericirea imi iasa prin par! Sapca de la Cormoran tremura…

Lansam din patru barci. Stiucile se pare ca sunt mult mai pretentioase decat am crezut noi …Se schimba naluci la greu ! Fetitele ,educate, nu par sensibile la minunile tehnologiei umane …Greu…

Adiwolf inteapa ,undeva in spatele meu si sunetul lumanarii imi toarna adrenalina in adidasi!Ma intorc suficient de repede pentru a vedea ultimele secunde de drill si …stiuca se duce! consolatCunoasteti sentimentul? Daca nu , nu vi-l doresc! Aflu ca a mai dat intr-una mare si …degeaba! Anghila de Savage e vinovata …E clar ,nu e ziua lui cea mai fericita. Ca si capturi vorbesc ,ca in rest ii simt bucuria de a fi acolo prin toti porii .

AdiSB are o problema de comunicatii virtuale si iasa la mal sa vada de un laptop.Uneori viata e crunta si conducerea unei firme implica sacrificii si la pescuit crybaby

Trag barca langa adiwolf ,la o sueta. “Unde am gresit?” ne rasuna,cred ,la amandoi sub basca! Nu apucam sa schimbam pareri ca Ghita rupe oglinda apei cu o stiuca de zile mari la un Lake Fork. Bag a 5-a pe electric in speranta unor poze de zile mari ! Din pacate doamna nu vrea sa fie azi vedeta si dupa metrii buni de fir luat de la prietenul Ghita se cam …duce! Ce o fi asta frate?! Stiti cumva un popa bun? priesttt

Foamea,ascunsa de dorinta pescuitului isi cere drepturile asa ca iesim la mal, mai ales ca AdiSB zangane niste beri pe mal…drunk

Soarele arde cu darnicie cand intram din nou pe apa. Schimba pozitiile pe balta si eu intru pe partea dreapta de la debarcader.Colegii pe stanga ,desi nu sunt nicidecum de …stanga! thumbsuuuup

Pun sobolanul isteric!naughty Cum nu stiti ce e ala? Nu se poate! Pai …e turbotwisterul de la Relax,ala de 12,5 cm! Armat in offset pe 4g.De ce ? Nu stiu! Stiu doar ca dupa 2-3 maini am drill! Superb drill! Atat de superb ca nu ma pot abtine sa nu scot telefonul sa-i fac poze in drill cumetrei.Lumanarea nu am prins-o,dar va asigur ca a fost superba! Ce-mi place la stiucile de pe Vladi e vitalitatea! Pur si simplu nu puteam sa le tin in brate! Are si gripul rolul lui ,insa e interzis si asta e foarte bine.Cu doua stiuci ridicate in barca ,lumea se coloreaza brusc in roz…Atat de roz ca urmatorul atac ma prinde printre avioanele care trec cam multe la unguri… Volta din fata mea imi smulge un strigat care intriga colegii situati dupa stuf. AdiSB prinde si aduce o stiuca la barca,face poza si lucrurile par sa intre in normal …clapping

Aia cu normalul a fost o impresie.Gresita! Fetele se taie din nou si se ajunge pana si la …rotativa! Nu eu ca si mor daca dau cu asa ceva, desi am respectat intotdeauna aceasta naluca …universala. AdiSB mai scapa o stiuca mare ,apoi se lasa din nou linistea…gandescccc

Ce-i de facut? Nu ia guma,nu ia lingura,nu spinnerbait ,nu vobler…Arunc in lupta un J13 SFC ! Adiwolf rade in barba,dar stie ca sunt in stare sa prind pana si clean la acel vobler! Nimic! Stau si …cuget .Am o revelatie …pe Radesti ,la greu ,m-am scos cu Dorado Drunk!Sinking.O culoare discreta…firetiger! roflmaooo Da,stiu sunt dus…

Schimb combo-ul! Trec pe Avidul de 7’,echipat cu o Bradia de 2500 si Samurai Braid de 18 lbs.Lansez.Joc naluca agresiv ,intre ape.Imi aduc aminte de Adrian Cenusa cum i-a “facut” odata cu voblerul asta…

Pur si simplu lanseta aproape imi este smulsa din mana!!! Incredibil!!! Oare ajung trei semne de exclamare?

Stiuca a ratat naluca ,insa aceasta a ripostat si s-a “agatat” de fetita undeva in lateral.Stiuca sare un metru din apa! Vis…Este cea mai mica bucata pana acum insa extreme de virulenta.Mica pe Vladi inseamna 2 cupe! Bucuria ma duce prin cerul cu numarul 9 si uit sa-i fac poza! Asta e.Poate la urmatoarea. Sa mai fie oare o urmatoarea ?

In pescuit ,uneori, inspiratia te scoate! Lansez din nou beutorul ala de Dorado intre mine si adiwolf .Putin lateral stanga.Nu-l mai recuperez agresiv .Il recuperez ca pe Radesti,cu usoare zvacniri din mulineta si pauze lungi.Ati vazut vreodata cum evolueaza un Drunk recuperat asa? Nu ? Pacat.

Atacul ,venit de undeva parca din fundul gradinii,imi supune Avidul la cazne. Piesa! Drill-ul pur si simplu ma “scoate” din barca ,plutesc ,sunt undeva in praful de nori care acopera cerul…Adiwolf se dezmeticeste la chitcaielile mele si filmeaza cu telefonul ,oferindu-mi o amintire eterna! Prietene! ITI MULTUMESC !nnnoroc Viata ar fi mult mai trista fara tine. Pacat de distanta care ne desparte…

E cald .Tot mai cald. Pur si simplu nu mai rezist . Trag la mal si impreuna cu Adi bem ceva rece la pensiunea Safari de pe malul baltii .Altfel cred ca ne lua Aghiuta…Nu e usor sa stai in barca la peste 30 grade.In consecinta ies la mal .Acolo vine si Ghita ,vine si AdiSB …Cica i-a dat una in spinnerbait de sa-l ia cu barca ,dar s-a dus dupa vreo 5 m. Ptiu! Apare si adiwolf . Ce sa facem? Bem si noi o bere ,ca tot omul , cu Robert care ajunge si el pe balta.Povesti .Politica.Bere. Merge banda! Frumos pe meleagurile astea ,meleaguri cunoscute de altfel si de mine si de adiwolf .Am facut amandoi armata in Arad ,inainte de ’90. Alte vremuri.

Acum e cald.Cald tare.Mai intram o jumate de ora ,inainte de seara ,asa …sa ne facem datoria.Ne pozitionam.Dezorientati cumva . Unde sa dam ? In apa,normal.bucurostare

Hmmm…E seara ,apa e calda ,pestii pasnici par vioi …Cu o zi inainte sa venim pe Vladi ,am luat un spinnerbait de la Herakles.NU imi place pescuitul la spinnerbait ! Recunosc.Productiv ,corect,dar prea aproape parca de rotativa si ,tineti minte ,eu v-am spus cum e cu rotativa nono

Fie ! Oricum am mai dat cu el azi ,asa ca ce mai conteaza.Il lansez spre stuf ,haotic aproape si incep recuperarea…Cand simt izbitura in MHX si vad incovoierea batului pur si simplu incep sa rad! Cand iti merge ,apai iti merge! Mustatile atarnate de gura unui somotel, cu o privire tampa, imi confirma inca odata ca in pescuit nimic nu este exact! Somn la spinnerbait! Frumusetea pescuitului …Pasiunea spinningului…Atentie mare,chestiile astea dau dependenta! Iar visele noaptea sunt intrerupte de tzepele care le dam cu sete…

Ce ar mai fi de spus? Nu cred ca mare lucru .Uneori pur si simplu nu se pot inventa cuvinte sa descrie anumite stari pe care le traim. Este foarte important sa AVEM CU CINE sa impartim aceste bucurii …bucuriemareAltfel bucuria nu va fi completa!

A doua zi ,drumul spre casa ne-a adus o mica stiuca ,pe Lipova, venita parca ca un mesaj de bun ramas din partea Banatului.

Multumim Banat! Multumim Vladimirescu!Multumim Robert! Promitem ca ne vom intoarce.thumbup

Iti multumesc si tie ,draga cititorule,pentru ca ai rupt din timpul tau pentru a impartii alaturi de mine si de prietenii mei BUCURIA SPINNINGULUI !bucuriemare

Noapte buna.

By Zamfi

Ultima editare de un moderator:

Claudiu

Administrator
Membru personal
Woooooow!!!! Ma inclin in fata ta worthyworthyworthy, este de departe cea mai frumoasa istorisire a unei partide pe care am citit-o in viata mea si trebuie sa iti multumesc nespus de mult. Pur si simplu am citit-o pe nerasuflate cu o bere langa mine si am simtit ca am fost acolo, am vazut totul, am lansat, am simtit tzacul si dezamagirea ratarilor. Edti un pescar complet, talent la pescuit dar la povestit.... Fabulos!!! La cat de nepescuit sunt, povestirea asta venit ca o gura de oxigen ca sa mai rabd putin. Toate aprecierile din partea mea, sunt mandru ca iti sunt contemporanfirstthumbupclapping
P.S daca are exista un premiu Pulitzer pentru povestiri pescaresti, cu siguranta acela ar fi al tau

D

Deleted member 13

Guest
Hai ca am rosit Claudiu! Si eu iti multumesc pentru aprecieri .nnnoroc

Florin_31

Biban
Zamfi ,scuze nu am cromozorialul contradictoriu ,dar Vladi este in Ardeal si m-ai atins in coarda sensibila gandescccc
Glumeam ..... nu se pune problema de asa ceva bucuriemare
Prefer contrele, doar la ciocane si tacuri ....acolo e cel mai bine... no ....asa din fundul triajului nanana

Ultima editare:
Sus