VLADIPIKE 2015 - 2016

• Autor subiect Deleted member 13
  • Dată creare

adiwolf

Moderator
Membru personal
Am pescuit pe Vladimirescu si anul acesta, impreuna cu bunii mei prieteni AdiSb,Ghita si Zamfi, un pescuit ce credeam ca va deveni o traditie a acestui grup, dat fiind faptul ca si anul trecut reusisem sa facem o partida de o zi pe acest lac unde ne simtisem bine in ciuda faptului ca nu avusesem rezultatele scontate.

Initial programasem o iesire pe Sarulesti la salau, dar din cauza faptului ca la convorbirea telefonica avuta cu administratorul acestei locatii am fost informat ca balta este inschisa pescuitului la rapitor pana pe 15 Mai, am anulat aceasta locatie din programul nostru si am redirectionat sperantele catre balta Big-Pike din Vladimirescu-Arad.

Balta are o suprafata de 4ha, este usor accesibila, se practica pescuitul la rapitori doar din barcile puse la dispozitie de catre administratie si ofera perspectiva unui pescuit civilizat, dar mai ales a unor capturi impresionante de stiuca, dar si de somn sau salau pentru ca asa cum declara administratia – ” Pe langa populatia de stiuca existenta in lac, acesta a fost populat la finele lui 2011 cu circa 600 exemplare de stiuca intre 1,5 si 11 kilograme si 400 de exemplare de salau intre 0,3 si 4 kilograme, devenind astfel una din cele mai cotate lacuri de pescuit sportiv din tara.”

Intradevar, locatia este de un pitoresc aparte si ofera imagini de neuitat, dar la capitolul stiuci sau capturi capitale, din pacate trebuie sa o spun ca este deficitara si in plin regres, aceasta afirmatie o fac dupa ce am pescuit anul trecut o zi intreaga patru pescari si am prins in total 5 stiuci + 1 somn si inca 3-4 atacuri ratate, iar anul acesta aceiasi patru pescari, de data asta pe doua zile de pescuit (~ 20 ore de pescuit) am prins 10 stiuci + 1 somn si inca 3-5 ratari !!!

Indiferent cat de prosti pescari am fi noi (si fara falsa modestie, credem ca nu suntem chiar ultimii!!), in materie de pescuit rapitori, balta asta este departe de ceea ce a fost si ce s-a declarat si afirmat despre ea!

Pe o incinta privata de 4(patru) hectare luciu apa cu o adancime medie de 1.5-2m, daca existau macar jumatate din stiucile populate, trebuia sa avem o frecventa mult mai buna a atacurilor si implicit a capturilor, indiferent cat de prost pescar ai fi fost si cat de nefasta ar fi fost ziua si prognoza.

Da, balta este plina de peste, dar de crap si amur care au mancat toata vegetatia, iar pescuitul la stiuca s-a transformat intr-un pescuit anost, fara satisfactii si mai ales fara speranta capturilor capitale – aproape toate stiucile capturate si atacurile avute, au venit pe recuperari liniare, extrem de lente cu naluca(de regula,jig+ guma) taraita pe fund.

Personal nu cred ca voi mai face o deplasare de sute de kilometrii la aceasta locatie, indiferent de ceea ce vor spune unii si altii, dar locatia ramane una extrem de pitoreasca, civilizata si...............plina de crap (apropo, se incearca aclimatizarea sturionilor, deci..........este cat se poate de clar viitorul acestei balti de.........rapitor!!!)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Cu siguranta ca e cum spui tu insa spre exemplu la Cormoran in prima zi am prins peste 20 stiuci iar a doua zi 3 stiuci 4 insi. Cred totusi ca daca nu vor.... Pai nu ai ce pe face

adiwolf

Moderator
Membru personal
Claudiu
Cormoranul este imens !!!!
Balta asta are 4 ha declarate din care aproape un hectar reprezinta 2 insule de stuf, deci crede-ma ca daca ar exista 1/3 din pestiii rapitori declarati, ar da pe dinafara !
este perfect adevarat ca atuncea cand nu vrea sa manance, nu ai ce face, dar..........unde este concurenta mare pe mancare are alta reactie
in fine, eu m-am lamurit necajitrau

Claudiu

Administrator
Membru personal
Este imens intradevar dar are stiuca balamuc si din 20 de barci majoritatea nu au prins cele 5 stiuci obligatorii. Noi am dat pe aceleasi locuri si parea ca disparuse. Alt exemplu este balta de la Stolnici, cand am fost noi tot am prins ceva strapi, cand a fost concursul dupa cateva zile majoritatea nu au prins absolut nimic. La fel si la un concurs de pastrav pe o baltoaca pe care o estimez la 500 m2 din Arges, arhiplina cu pastravi... din 10 concurenti doar 3-4 au prins si s-a castigat cu 3 pastravi locul 1. Sunt sigur ca Vladimirescu are stiuca, nu cat estimeaza patronul dar are ceva. Sa nu uitam ca si atatea barci pe apa au cu siguranta un impact negativ pe suprafata aia mica si mai ales la adancimi de 2 metri. Oricum faptul ca a bagat atata crap si urmeaza alte specii dovedesc clar directia baltii. Zic si eu o parere nnnoroc

S

SiGi Lures

Guest
Initial si eu am crezut ca povestea cu amurii si crapii are impact asupra stucilor..Poate ca are nu zic,insa nu atat de mult cum credeam..
Cum am ajuns la aceasta concluzie?
Prin comparatie cu Lipova..Pe Lipova acum 2 ani s-a prins stiuca bine de tot.Apoi parca a intrat in pamant..cate o marlitza la 2-3 iesiri m-au facut sa cred ca ceva se intimplase cu ele..ca au fost scoase intr-un fel sau altul din apa ..in vara aceluiasi an la o partida de feeder, mi-am zis ca trebuie sa dau si cateva lanseuri pe balta mare , acolo unde prindeam cate o marlitza cand si cand..In juma' de ora am scos doua din astea pe mal..nu mi-a venit sa cred.

In perioada imediat urmatoare am mai prins cateva exemplare si am avut niste rateuri de legenda..Intr-o seara am avut in lanseta 4 stiuci(nu am apucat sa le vad) care toate 4 mi-au cracanat spinerbait-ul xxl si s-au dezgatat dupa 2-5 minute de dril..Imediat cum a trecut perioada calda..salut..capturile din ce in ce mai rare si mai mici..insa dihaniile sunt tot acolo..sunt convins..nu mai demult de 1-2 saptamani in urma mi-a tras una un ciocan de era sa fac cu inima..la 3 -4 metri distanta de mine pe sub mal..ulterior am mai avut o tatonare tot acolo..sunt alea mari,extrem de jmechere si prudente..S-a dus vremea ''fericita'' a ..''naivitatii'' lor..

Ei bine acelasi lucru s-a intimplat si pe Vladimirescu, ele sunt tot acolo insa nu mai sunt nici pe departe tot atat de ''naive''
Daca anii trecuti aveam partide cu 12-16 capturi pe zi plus alte minim 10 prezentari-rateuri, acuma daca prinzi 5-6 bucati esti tata lor.
Cauzele situatiei de fata sunt urmatoarele..
1.''Rezistenta'' fata de naluci cauzata de suprapescuire..
2.Traumele suferite in urma drilului,nu atat de mult cat traumele cauzate de folosirea gripului..Cele care au avut ne-sansa sa pozeze alaturi de 'vedete', atarnate in grip fara a fi sustinute de la mijloc fiti siguri ca nu or sa mai puna botul prea curand..
Acum vreo 3 ani,am prins una mica de tot si cum colegul de barca avea un Boga l-am folosit..stiuca si-a rupt singura mandibula printr-o rasucire brusca si violenta cu Boga cu tot. De atunci am cautat(fara a dori sa fiu mai catolic decat papapriesttt) sa le scot cu mana ,ba am folosit chiar si manusa..Chiar daca asta m-a costat o tripla infipta temeinic in deget si mistourile ''vedetelor'' de prin partea locului.Argue

Ceva similar se intimpla si pe Lipova-incinta 3 populata exclusiv cu stiuca,salau si somn..daca la inceput prindeai din orice pozitie, acum au perioade cand sunt total indiferente,iar cand sunt active ''meniul'' acceptat nu mai este unul cu specific fastfood ci trebuie sa fie cu ''playting'' precum la masterchef..naughtyPe aceasta incinta unde ma duc de vreo 2 ori pe saptamana ,la inceput prindeai la multe naluci pentru ca la un moment dat sa apara stiucile cu mandibula rupta sau inflamata toata de la intzepaturi..Si aici am vazut stiuci spanzurate efectiv in grip tinute pe verticala zabatandu-se pina la epuizare pentru o poza.. La ultima mai mare care mi-a intrat..pe light, ca asa cer rigorile 'finedining-ului', fir-ar a dracului,nu aveam la mine nici minciog nici grip..un binevoitor aflat in preajma mi-a imprumutat (multumesc pentru gest)gripul lui..un grip care nu prea functiona..trebuia sa fortezi ca sa deschida-inchida falcile..noroc ca amicul meu Adi m-a ajutat cu acest grip ..dupa ce a inchis falcile gripului,i-a dat drumul acestuia din mana tragand stiuca nu ridicand-o ,pe iarba deasa de pe mal, din cureaua data pe dupa incheietura maini, iar prima grija odata adusa pe mal a fost sa ii scoatem gripul din bot..Priza cu varful indexului imediat sub opercul te ajuta a o tii destul de confortabil..sustinuta evident de mijloc..Cati insa se gandesc ca succesul partidelor viitoare depinde si de felul cum manevrezi pestele ,nu doar de faptul de a-l elibera???

Anul trecut pe Vladimirescu ,la prima partida a anului , stiucile au raspuns la naluci intre orele 11 si 14 ,perioada cand am prins vreo 3 sau 4 asa la 3-4 kile, si am avut una sarita probabil de 10 ratta la minciog.Inainte si dupa aceasta perioada am pescuit ca si in fantana..nici un atac,nici o urmarire..Am mai facut 2 iesiri ulterioare..cu sanse schimbatoare..nu am prins cine stie ce, ba odata am reusit sa am vreo 5-6 atacuri si fie am ratat,fie am pierdut in dril toate stiucile,in timp ce colegul meu de barca a avut tot pe atatea capturi..Toate stiucile au avut in comun doua lucruri..perioada calda si naluci xxl..

Asta este pescuitul de incinta la siuca..o ocazie numai buna pentru cei acre zic de pe margine..''aaa, e pe ''pescarie'' acolo prinde oricine, e ca in lighean''...mno, nu e chiar asa..daca pe apele naturale incerci sa ''pacalesti '' un vid piscicol pe incinte trebuie sa pacalesti nicte stiuci deloc naive..nu stiu cum dar gherlele pe care le-am dat in a doua situatiemi s-au parut mult mai rusinoase ,chiar daca din unele am mai invatat cate ceva..

adiwolf

Moderator
Membru personal
haideti sa lamurim problema la ceea ce am afirmat:
- balta are peste, stiuca exista, dar in nici un caz la nr de bucati declarate
- da, stiucile de acolo sunt greu de prins datorita suprapescuirii dar mai ales a faptului ca nu mai exista vegetatie
- nu stiu pe ce naluci au avut altii capturi numeroase, dar va asigur ca noi am incercat de toate si in special nalucile XXL
- faptul ca balta "a primit" o populare cu crap si se pregateste sturionul, denota clar directia si viitorul baltii.
- desi se spune ca nu se pescuieste decat din barca la rapitor sau de pe pontonul amenajat la stationar, noi am scos din apa monturi cu fire si plumbi, undeva pe capul opus baltii unde nu avea cum sa arunce nimeni !
- datorita faptului ca balta are o populatie de crap foarte numeroasa se intampla acelasi fenomen ca si pe balta Radesti din Aiud sau lacul Varlam din Bucuresti, iar asta necesita un pescuit atipic la stiuca

personal nu o sa mai merg special pentru pescuit la stiuca pe aceasta balta, poate doar ocazional, daca ma voi afla in zona, in trecere, altfel..........

S

SiGi Lures

Guest
Ce inseamna xxl??
La mine inseamna gume de la 18-la 23 cm cu gramaje cuprinse intre 60-90 gr,guma fara montura.
Si spinerbait-uri de la Mihutza cu palete colorado mari..intre ele mai da pe bellydog-ul vechi..
Suta la suta ca mai sunt si altele insa pretul e prea prohibitiv ca sa ajung sa pescuiesc prea des pe acolo..

adiwolf

Moderator
Membru personal
pt mine XXL inseamna 15cm, ce trece de aceasta marime nu ma mai atrage sa pescuiesc cu ele si nu imi mai provoaca nici o placere, chit ca poate sa "traga" numai la astfel de naluci

S

SiGi Lures

Guest
Pai nu am zis ca e placere..dar am vrut sa subliniez extrema la care se ajunge pe incintele pescuite..Am o singura lanseta capabila sa lucreze cu gumele alea..si dupa 3-4 ore de pescuit resimti bratul serios..

adiwolf

Moderator
Membru personal
pai la cat crap, amur si alte lighioane sunt in balta aia.................si la ce futai era in stuful de pe margine si din mijlocul baltii, putea fi si mai rau de atat
tocmai din cauza asta se pescuieste si se prinde preponderent cu naluci mari si foarte mari care disloca multa apa si transmite vibratii puternice
culmea este ca cel mai bun peste l-am avut pe un Cannibal de 8cm, dar nici acuma nu imi explic cum dracu de s-a dezgatat dupa cateva secunde de drill gandescccc

S-ar putea sa ajung pe Vladi, pentru prima data, toamna asta si am o intrebare pentru voi, cei care ati mai fost pe incinta. Daca descarc regulamentul de pe site-ul lor, in format .PDF, la punctul 4. scrie:

4. Pescuitul se va face exclusiv cu momeli artificiale, dotate cu carlige debarbetate (fara contra).

In schimb, daca citesc regulamentul direct de pe site, partea cu carligele debarbetate lipseste.
Care varianta e corecta?

adiwolf

Moderator
Membru personal
Mihai Petras
noi am pescuit cu carlige normale si absolut nimeni nu ne-a facut un instructaj sau vreo observatie legat de regulamente sau restrictii

S

SiGi Lures

Guest
La cat au fost atarnate in grip-uri oricum nu mai conteaza..XXL-urile dau in continuare capturi notabile..

adiwolf

Moderator
Membru personal
Mihai Petras
chiar sunt curios de ce se intampla in perioada asta pe balta, eu am fost doar in luna Mai, mereu, din cauza de prohibitie!
astepta un feedback de la tine, eventual o detaliere povestita

S

SiGi Lures

Guest
Pot sa iti spun ca m-am intalnit intimplator cu paznicul si zicea ca Sava a prins bine anul asta , si bucati la 10 kile..deci sint tot acolo, dar ca tendinta de cand s-a racit vremea este ca intra mai mult din alea mici..2-3 kile..Si recent a fost cineva din Cluj si au prins vreo cateva bucatii, dar nu foarte mari. Din cate am inteles , apa s-a limpezit..cat de curand o sa fac si eu o iesire acolo..

Mihai Petras
chiar sunt curios de ce se intampla in perioada asta pe balta, eu am fost doar in luna Mai, mereu, din cauza de prohibitie!
astepta un feedback de la tine, eventual o detaliere povestita

Va tin la curent. Undeva dupa 10 noiembrie ajung. Dar inca nu e 100%.

Pot sa iti spun ca m-am intalnit intimplator cu paznicul si zicea ca Sava a prins bine anul asta

Am vorbit si eu cu cineva din Arad care zicea ca a avut partide foarte bune pe Vladi anul asta. Inclusiv partide cu peste 10 capturi. Am vazut si poze, frumoase stiuci!

Ultima editare de un moderator:

ciupi

Biban
Salutare , a fost cineva recent pe balta de la Vladimirescu ? Eu am fost anul trecut , fara nici o capptura , la incepuyt de noiebrie , inainte sa se inchida balta . Inaintea mea au fost 2 pescari de competitie ( cum spunea paznicul ) care au prins 2 salai la 5 si 7 kg . As vrea sa merg si primavara aceasta . Tinand cont ca sunt din Targu-Mures ar merita drumul ? Toata excursia ar tine 4 zile . Sau sa fac mai multe partide la Radesti-Aiud unde am mai avut cateva capturi ?

Sus