VLADIPIKE 2015 - 2016

• Autor subiect Deleted member 13
  • Dată creare

adiwolf

Moderator
Membru personal
dupa cum vezi, nimeni nu a mai postat ceva in topicul asta din 2016, deci informatii proaspete nu avem, insa m-as mira sa se fi schimbat ceva in bine, intre timp.

ciupi

Biban
Nu cred ca de doi ani nu a mai fost nimeni de pe forum la pescuit pe celebrul lac . Nu de alta dar sunt putine lacuri populate cu rapitori imbracati in Romania .

adiwolf

Moderator
Membru personal
pai tu ai spus ca ai fost in 2017, dar noua nu ne-ai spus nimic!!
defapt, nici nu te-ai prezentat sa te cunoastem, poate ne spui mai multe ?! gandescccc

S

SiGi Lures

Guest
Din ce am auzit de la altii s-ar fi prins , dar nu din cele mari.

ciupi

Biban
Mersi , am mai intrebat pe grupuri pe facebook , lumea dezamagita ca asteptarile sunt mari . Eu am fost in 2017 , batea vantul si era frig ,fara capturi , dupa ce am fost eu s-a inchis sezonul . Am facut 700 km intr-o zi , dus-intors , macar am platit 50% din taxa . Eu sunt incepator , de vreo 3 ani pescuiesc la rapitor mai intens . Am mai fost in 2015 pe lac , asa ca vizitator si am fost de fata cand s-au scos 2 stiuci de peste 5 kg din lac in 20 min . Oricum anul asta o sa mai incerc macar o data , asa de relaxare , o sa va povestesc aventura .

Kosmo

Oblete
Va salut.am pescuit si eu pe incinta de la vladimirescu o singura data in 2017.am fost cu un prieten bun cu care ies destul de des la spinning.pt ca am ceva km pina acolo ne-am hotarât sa ne cazam in apropiere inainte cu o seara.sa fim fresh ziua urmatoare si sa batem apa ziua intreaga.Dimineata mai obosit ca oricind(normal ca nu am putut dormi,doar la pesti mari ma gindeam,tehnici-tactici,abordari,alea alea...)
Dupa ce savuram cafeaua de dimineata plecam la locul cu pricina.intr-un final ajungem!ceva micut dar cochet si miroase a peste:)
Sunt foarte entuziasmat.Abia astept sa luam in primire barca si sa intram pe apa.Si incepem partida de pescuit,si lansez,lansez din nou si nimic.trece timpul si nu avem nici o prezentare.schimbam naluci dupa naluci,locurile de pescuit dar nimic.trec citeva ore bune si am o prezentare la un shad de de 12 cm.lansez din nou si la capatul firului o stiuca jucausa estimata la 2 kg cinstite.peste citeva minutele prinde si Stefan colegul din barca o stiuca cam tot la aceeasi dimensiune.apoi iar el in dril cu un somn micut(cit somnul meu dinaintea pescuitului:D).se poate citi pe fetele noastre o schimbare.mai prind si eu o stiuca cam la 3 kg dar inca nu e ce trebuie.inaintea eliberarii citeva poze fara zoom sau împins in fata:)
Savurez o tigara,bine meritata(la vremea aceea inca fumam).apoi aprind tigari dupa tigari,chistoacele se aduna in barca.Continui sa pescuiesc dar alte rezultate numai avem.ceva sa intîmplat,s-a taiat de tot.In concluzie ne-am simtit bine,ceva satisfactii au fost dar nu la nivelul asteptarilor.Undeva poate am gresit si noi,nu pot sa imi explic dar un lucru e sigur:in incintele de genu cum e vladimirescu nu se prind pestii chiar asa usor!
fir intins!
FB_IMG_1563203110949.jpg
FB_IMG_1563203110949.jpg

Atașamente

• FB_IMG_1563203118691.jpg
    FB_IMG_1563203118691.jpg
    58,3 KB · Vizualizări: 94
Eu suspectez ca nu mai este chiar asa de multa stiuca pe Vladi. In ultimii ani am vazut foarte multe poze cu stiuci-anghila, capul mare si corpul fusiform. Si cea din poza e destul de slabanoaga. Semn clar de malnutritie ceea ce imi spune ca nu e un ecosistem sanatos pe balta respectiva.
Mai mult, din anumite surse am inteles ca si pescarii care cunosc si pescuiesc balta inca de la deschiderea ei au mai multe gherle decat partide cu capturi momentan pe Vladi.
Inca o balta pe care nu am apucat sa o pescuiesc cand era productiva. necajitrau

Kosmo

Oblete
Eu suspectez ca nu mai este chiar asa de multa stiuca pe Vladi. In ultimii ani am vazut foarte multe poze cu stiuci-anghila, capul mare si corpul fusiform. Si cea din poza e destul de slabanoaga. Semn clar de malnutritie ceea ce imi spune ca nu e un ecosistem sanatos pe balta respectiva.
Mai mult, din anumite surse am inteles ca si pescarii care cunosc si pescuiesc balta inca de la deschiderea ei au mai multe gherle decat partide cu capturi momentan pe Vladi.
Inca o balta pe care nu am apucat sa o pescuiesc
Inca o balta pe care nu am apucat sa o pescuiesc cand era productiva. necajitrau

Ar fi si aceasta o varianta,eu tind sa cred altceva.am vazut multi pescari de stationar care prind crap si caras pe aceasta locatie.deci papa ar fi
Eu mai cunosc o incinta asemanatoare in jud SM unde prinde-am f bine mai demult stiuci pina in 3kg,rareori una mai imbracata.am filmari unde in 10 minute am reusit sa prind 4 buc.intr-un interval de 1-2 ani am avut partide de vis.dupa aceaasta perioada ceva sa schimbat drastic.stiucile nu mai raspunde-au asa bine la nalucile cu care faceam spectacol,cu toate ca erau acolo.Totusi am gasit o solutie care cit de cit sa dea randament.am schimbat echipamentul pe unul hevy si naluci multbmai mari deoarece finete nu le mai trebuia.deci nu sunt cuvinte aruncate doar asa,chiar am experimentat mult si in urma mai multor partide de pescuit am tras urmatoarele concluzii:stiucile erau tot acolo,au crescut mult,erau mult mai precaute in timp s-au scolit si ele.A fost nevoie de ceva nou o schimbare!fir intins

Atașamente

• 20180402_193513.jpg
    20180402_193513.jpg
    367,5 KB · Vizualizări: 120
Sus