Voblere bune la somn

Claudiu

Administrator
Membru personal
Daca sunt pescari printre noi care ne pot impartasi mai multe despre voblerele folosite de ei la somn si ne pot spune si in ce conditii au avut succes.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Cu somnul e mai cu dichis in sensul ca numa' te miri ce preferinte adopta de la un sezon la altul . Difera mult in functie de locul si preferintele fiecarui pescar in parte ca sa nu mai zic de anotimp. Oricum, dupa ce am bagat o gramada de bani in scule si voblere dedicate am constatat ca tot batranul Thrill e omniprezent si omnipotent si da peste daca-l joci cum trebuie. ;)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Uite ca tocmai la ala nu ma gandeam, imi imaginam un Crystal Vibe de 9 sa fie omniprezent dar nu thrill. Spre exemplu am vazut pescari prinzand bine la Slider in 2014, nu stiu exact ce marime dar era cat palma. Si asta in ziua cand am rupt eu lanseta :(

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Am eu "prostul " obicei de a merge pe carari nebatute si de a sursprinde astfel lumea :) :p Incearca-l totusi dar nu-l trata ca pe un vobler de avat. ;)

adiwolf

Moderator
Membru personal
Uite ca tocmai la ala nu ma gandeam, imi imaginam un Crystal Vibe de 9 sa fie omniprezent dar nu thrill. Spre exemplu am vazut pescari prinzand bine la Slider in 2014, nu stiu exact ce marime dar era cat palma. Si asta in ziua cand am rupt eu lanseta :(
da, da cand ai vrut sa muti "pila" barajului din loc roflmaooo
stiu, eram acolo Durereeee

zamfi

Somn
Parere personala: pe rau ,in curent ,voblerele tip ratlin sunt de departe cele mai prinzatoare.Ca vorbim de Strike Pro -Flap Jack sau de Yozuri Tn ,Excalibur,Rapala,crystal Vibe Zipper, Drum,etc, toate merg si prind somn. Mai departe ...sunt o gramada de alte voblere care pot aduce somnul .Depinde de situatie ,etc. Nasol e ca voblerele astea cam au pret unele si ,anul trecut, camd mi-a plecat cu un Crystal Vibe de 9 cm ( 75 lei) nu am fost tocmai ok.Caz fericit! daca-l lasi in agatatura e nasol ...Si am lasat ceva voblere...un prieten ,anul trecut a lasat in mures 300 lei intr-o ora.Se cam ingalbenise la un moment dat roflmaooo

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Tot parere personala, daca elimini riul sau cel putin curentul(apei) din ecuatie toata suita de voblere de mai sus e doar balast in trusa ;) (cu unele foarte mici exceptii :p). cam la fel se intampla cu aceleasi voblere si dupa ce s-a cam terminat cu depunerea la somn respectiv de la sfarsitul lui iulie incolo.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
King inafara de omnipotentul thrill ce recomanzi daca nu este curent? Ce parere ai despre cel de suprafata de la Norizi?
De la Norizi am doar variantele de 5 si 7 cm si nici una din ele nu mi-a adus somn (dar sunt excelente la clean in schimb). Cat despre alte voblere care sa mearga cand nu-i curent cele mai bune rezultate le-am avut pe gume :p :)

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Si eu sunt curios daca exista unele woblere cu care sa fi prins lumea pe statator in afara de SSR

Claudiu

Administrator
Membru personal
Doua ti le spun eu si le stii si tu: Rapala J13 si Zipper. Spre exemplu la inceputul toamnei, niste indivizi care nu au nici o treaba cu pescuitul sportiv au prins muuult somn in zona ta cu acest zipper.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Doua ti le spun eu si le stii si tu: Rapala J13 si Zipper. Spre exemplu la inceputul toamnei, niste indivizi care nu au nici o treaba cu pescuitul sportiv au prins muuult somn in zona ta cu acest zipper.
Pai Zipper-ul e tot un rattling nu -i de suprafata. Iar j13-le mi-a scos peri albi ! Il am de vreo 3 ani, am primit si indicatii despre cum si unde sa-l folosesc si totusi nu mi-a oferit nici macar un atac. Intr-un fel si din cauza lui mi s-a pus pata pe trusa de somn pe care o voi scoate la mezat integral in curand (nu de alta dar m-am saturat sa-mi rup spatele carand un chelteu de bete si-o valiza de naluci ) . Doar Skinnerul mic il mai pastrez de acolo si atat (ca tot ziceati voi de suprafata-Salmo-somn :) )

adiwolf

Moderator
Membru personal
'tui ceara masi de Skiner ca imi place de mor cu misca dar nu am avut nici macar un tac pe el !!

adiwolf

Moderator
Membru personal
Asta-i buba la Skinner , nu tre sa-l vezi ca misca ;) Iti trebuie nervi tari pentru el si multa rabdare dar merita fiecare minut pe care-l petrece in apa ;)
hai ca pe asta nu am inteles-o, poate detaliezi putin
un vobler nu trebyuie sa il vezi neaparat,dar il simti cu siguranta ca "misca", deci...............unde am gresit ?! habarnam

Sus