• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Voblere lestate?

Citeam pe undeva de niste voblere lestate. Stiti despre asa ceva? Puteti sa imi dati detalii despre cum se face lestarea unui vobler? Nu ma refer la lestarea "intrinseca" a unui vobler realizata de constructor ci la una aditionala, "pe fir", ca sa ajute voblerul sa coboare mai jos decat a fost initial prevazut.

M.am gandit si eu la treaba asta. Eu as incerca sa lestez cu bila articulata de plumb de inelul despicat al voblerului, astfel ar trebui sa aiba bataie si pe cadere. Ramane de vazut ce model de vobler s.ar potrivi cu asa ceva

Ceburashka - e folosita de rusi. Cautati pe youtube.
In plus au aparut niste discuri autocolante grele , ca un fel de pastile care pot fi lipite mai in fata sau mai in spate. Eu m.am gandit ca sunt o solutie mai eleganta de reparat anumite voblere care bat stramb, dar iti trebuie mana sigura. Sunt de mai multe dimensiuni.

Eu fac asta cu majoritatea voblerelor, in afara de cele carora le afecteaza evolutia (ex. salmo sting) sau cele care se lanseaza foarte bine, in primul rand pentru a le putea pescui la baitcast... Ajuta si la spinning in caz de vant puternic. Un plumb de un gram face o foarte mare diferenta; pe langa plusul de greutate care-l face sa coboare putin mai mult, voblerul nu se mai invarte in aer cand e lansat.
Rateurile sunt ceva mai dese, in special la clean pe apa tulbure, insa doar in cazul pestilor mici, ceea ce nu poate fi rau...
Rata agataturilor scade mult, mai ales daca schimbi ancora cu carlig simplu. La mine se simte fiindca pescuiesc 99% pe Mures. Am observat ca de cele mai multe ori voblerul se agata cu ancora de pe burta.
Salmo minnow 5F din imagine a devenit slow sinking cu bataie pe flancuri pe cadere. Hornetul a ramas floating.
Folosesc plimbi despicati pe care-i strang cu patentul. E necesara o picatura de superglue pe ochet inainte, altfel dupa un timp poate sa cada plumbul din cauza vibratiilor.

Dar in caz de lestare mai "grosolana" cum procedam? Ma refer, daca as vrea sa trimit un vobler la 8-10 metri in curent puternic dar el e prevazut sa coboare doar 5-6 metri?

Cel mai greu lest pe care l-am folosit a fost de 2.5gr la un Hornet 5SDR, deci nu stiu daca se poate. Depinde de vobler. Ce stiu sigur e ca lestul il face mai stabil in curent (voblerul bate putin mai marunt).

adiwolf

Moderator
Membru personal
cu multa placere
mi-am mai adus aminte de o mica "inventie" de a mea legata strict de acest subiect
datorita faptului ca in general pescuiam la clean cu voblere usoare si imi era lene sau schiar nu vroiam sa stric montura, adica cautam sa am o flexibilitate foarte mare in a schimba naluca si greutatea de lansare, am bagat pe o sarma de vobler/rotativa un plumb conic culisant, iar capetele sarmei le-am indoit putin petrecand-ule peste ax.
cand vroiam sa lestez un vobler, scoteam chestia asta din cutiuta, infasuram de cateva ori firul peste axul plumbului la un capat, apoi la celalalt si gata aveam un plumb fix pe fir pe care il puteam da jos oricand doream
daca nu intelegi, spune-mi si poate reusesc sa gasesc prin cutie unul sa fac o poza

cu multa placere
mi-am mai adus aminte de o mica "inventie" de a mea legata strict de acest subiect
datorita faptului ca in general pescuiam la clean cu voblere usoare si imi era lene sau schiar nu vroiam sa stric montura, adica cautam sa am o flexibilitate foarte mare in a schimba naluca si greutatea de lansare, am bagat pe o sarma de vobler/rotativa un plumb conic culisant, iar capetele sarmei le-am indoit putin petrecand-ule peste ax.
cand vroiam sa lestez un vobler, scoteam chestia asta din cutiuta, infasuram de cateva ori firul peste axul plumbului la un capat, apoi la celalalt si gata aveam un plumb fix pe fir pe care il puteam da jos oricand doream
daca nu intelegi, spune-mi si poate reusesc sa gasesc prin cutie unul sa fac o poza
Bună idee,aceeași chestie poți s-o faci introducând capetele sârmei în două tuburi de silicon pe care le ai deja pe fir,așa nu mai trebuie să înfășori firul si poți schimba greutățile în funcție de situație!

In cazul acesta, sau a altor greutati inaintea naluci , banuiesc ca naluca ar trebui sa fie mai grea decat ,,inventia,, mai ales daca ,,inventia,, este la distanta de naluca > cred ca exista riscu ca in lanseu sa depaseasca naluca si probabil se produc multe incurcaturi. Nu am probat nici o varianta dar pare mai ok cu cheburashka.