Voblere si naluci handmade

Claudiu

Administrator
Membru personal
In ultimul timp au aparut tot mai multi care fac naluci, unele arata extraordinar si prind rapitor mai bine decat multe naluci ,,de fabrica" si scumpe. Puteti recomanda naluci la care ati avut succes la diferite specii? Inca nu am luat contact cu ele dar simt ca e aproape :)

stoi

Oblete
Nr. 1 pily pentru clean
Nr. 2 bamse pentru clean și păstrăv
Astea Handmade.
În primăvara asta o sa încerc ceva nou:
Voblere Cox pentru pastrav.
Voblere de serie sunt multe prinzatoare, dar despre ele în alt articol, nu?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ultima editare:

Claudiu

Administrator
Membru personal
Apropo de emisiunea asta Vali poate ne dai un link, eu nu am gasit-o pe net.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Naluci unicat (pentru ca e greu sa faci doua la fel ) poate face fiecare acasa recicland voblere defecte (umflate, sparte, cu barbete rupte ,etc. ) si gume. Pot iesi niste chestii cu evolutii foarte interesante . Unele vor merge altele ba (probabil) dar, cele care nu merg tot la gunoi ajungeau oricum :)
Am facut niste experimente zilele astea si cam asta a iesit :

Ultima editare:
S

SiGi Lures

Guest

Este o naluca de tip cranck flat slowsinking(8cm ,aprox.23gr), pe care am facut-o anul trecut,2014,si pentru ca mi-a adus niste stiuci,atat mie cat si altora, anul acesta voi cauta modalitati sa o produc in serii mai mari.Ultima captura pe naluca asta a fost o stiuca de 103cm ,in Italia, pe lacul Santa Croce..Si am asa, o vaga impresie, ca nici somnului ori salaului nu i-ar displace..

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ei da, despre nalucile astea frumoase vorbeam. La cat mai multe in botul rapitorilor

gyrgy

Biban
Emisiunea cu Vali am vazut-o si eu astazi pe la 09,30 pe canalul PVTV/F&H...foarte interesanta ca si voblerele d-lui Alexandru "Dady" Draghicescu...Imi mai plac deasemenea si voblerele lui Gigi Semlecan, ca si ale lui Ghenadie...Apropo de asta, voblerele lui Ghenadie se vand destul de bine in magazinul Big Fish.

Hard Spinning

Colectionar de voblere
Ai o colectie serioasa de voblere, tremura deja cleanul pe Olt cand stie ca e atacat cu atatea thumbup Arata bine toate dar ale lui Bamse o dau in japoneze
da anul acesta chiar is pregatit sper ca si cleanul sa fie pregatit pentru mine , revin cu poze care imi vor completa aceasta colectie ( 40 buc sunt inca in lucru ) :::))))

pily

Handmade Lures
se iarta domnul Vali....si fara bere....Hard Spinning, vezi ca is PESTE 50 in lucru....vorbim sapt asta la tel.....si poate reusesc performanta sa iesim pe week.end la o plimbarica cu noile modele...STIMA tuturor

LiviuWeb

Oblete
Cand vine vorba de clean, pentru mine functioneaza cel mai bine voblerele Tase.
Cel putin asa numitul "vierme" de la Tase da randament foarte, foarte bun vara, cand e cald.

Lansezi la 4-5 cm de mal, astepti 2-3 secunde, apoi... intepi. :)

Sus