• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Voblere si naluci handmade

Sunt foarte mișto. Dar eu as fi pus putin roșu fosforescent diluat pe grumaz pana la prima ancora. Am văzut ca schema asta funcționează și pe râuri mai mari și pe lac. Dar e măiestrie, sa facă flash-uri cât mai naturale in acțiune.

Personal nu am incredere in nalucile home made sunt milioane de modele de serie care acopera cam tot nu ti ajunge o viata de om sa dai macar un lanseu cu fiecare,acept asta ca pe un hobby sa ti faci tu nalucile si astfel sa ai satisfactia ca ai prins un peste cu o naluca facuta de tine dar de aici pana la isteria sau trendu asta care circula e cale lunga,e doar parerea mea personala nu amnimic cu nimeni fiecare isi investeste banul dupa cum are chef

Personal nu am incredere in nalucile home made sunt milioane de modele de serie care acopera cam tot nu ti ajunge o viata de om sa dai macar un lanseu cu fiecare,acept asta ca pe un hobby sa ti faci tu nalucile si astfel sa ai satisfactia ca ai prins un peste cu o naluca facuta de tine dar de aici pana la isteria sau trendu asta care circula e cale lunga,e doar parerea mea personala nu amnimic cu nimeni fiecare isi investeste banul dupa cum are chef
Si astea de serie cum au aparut,asa din neant,sau te referi la nalucile de serie copii ale celor hand made de succes!?
Mie mi-a facut un finlandez o demonstratie anul trecut cu niste voblere facute de el care aratau jalnic,a facut spectacol la stiuca de pe mal,nu a vrut sa vanda niciunul pt.ca spunea ca nu le face in scop comercial si pe deasupra actiunea lor nu o gasesti la niciun vobler din magazin.Asa sunt finlandezii,mai rari...

Si eu am incredere in nalucile handmade. De foarte multe ori sunt facute de oameni cu experienta la pescuit si sunt dedicate apelor dintr.un areal restrans.
Valabil si pentru cele customizate (ca hobby) daca vreti, deci pur artizanale, cu mai mult sau mai putin talent.
Ma tot uitam acum la voblere de pastrav si/sau clean in vederea iesirii apropiate si nu prea am avut la ce sa ma opresc la multe firme.

SiGi Lures

Handmade Lures
Si astea de serie cum au aparut,asa din neant,sau te referi la nalucile de serie copii ale celor hand made de succes!?
Mie mi-a facut un finlandez o demonstratie anul trecut cu niste voblere facute de el care aratau jalnic,a facut spectacol la stiuca de pe mal,nu a vrut sa vanda niciunul pt.ca spunea ca nu le face in scop comercial si pe deasupra actiunea lor nu o gasesti la niciun vobler din magazin.Asa sunt finlandezii,mai rari...
Acu' io zic ca nu e bine sa dai din casa..lasa, fiecare pescuieste cum poate..

Acuma depinde si despre de hand-made vorbim. Am vazut unele care depaseau de departe milioanele de modele de serie.... si am vazut si petarde.... Ca de obicei generalizarile nu sunt bune .

Mă întreb de ce cumpărăm lansete de serie sau blankuri și le ducem la un cineva priceput sa le lucreze manual? De ce sunt mai bune ca alea de fabrica? Eu personal am voblere si de la firme consacrate cum ar fi megabas sau altele care sunt facute manual și costa zeci bune de euro bucată in timp ce unul de serie ii câteva zeci de lei și este o diferenta mare intre ele. De ce modelele AMG de la mercedes au motoare asamblate manual? De ce firme ca Ferrari sau Maserati au masini asamblate manual și oamenii plătesc averi pentru ele? Nu pot fi toti idioți. Niciodată o mașinărie, o linie de asamblare nu o sa poata inlocui priceperea omului. Poate ca o mașinărie face un lucru repetitiv aproape perfect dar arta nu va face veci.

Claudiu, am ce zici. Pentru un plus de imaginatie mai iau si custom si mai customizez si eu.
In plus, e ca la lansete. Unele spun o poveste, chiar daca ce e facut in Mures sau Neamt nu prinde asa bine in Giurgiu.