• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Voblere si naluci handmade

Nea Gigi, dacă e unicat nu poate fi reprodus.
Fiecare bucățică e cu personalitatea ei, e o creație unicată in sine.
Cred ca la ce te referi dumneata se numește măiestrie.

SiGi Lures

Handmade Lures
Nea Gigi, dacă e unicat nu poate fi reprodus.
Fiecare bucățică e cu personalitatea ei, e o creație unicată in sine.
Cred ca la ce te referi dumneata se numește măiestrie.
Pai la ce faci referire atunci, se numesc opere de arta. De exemplu Monalisa e unicat dar ce ma incanta pe mine ca e una singura pe lume pazita strasnic pe unde o fi??
In cazul woblerelor eu vad asa cum zici-maiestria- in a te juca cu factorii care fac un wobler sa evolueze intr-un anume fel si a avea control deplin asupra lor, adica daca gasesc o reteta anume sa fiu capabil sa o repet. Pot sa o fac doar pentru mine sau si pentru altii.Pot sa pun accent pe aspect , sau pe eficienta ,sau pe amandoua..In materie de woblere sunt mereu fascina de subiect..

Apropo, am un vobler sigi 6cm fast sinking culoare păstrăv. L-am testat și mi-a plăcut mult cum evoluează pe lac. Sper sa apuc sa pun o poza cu el in gura la păstrăv vara asta.

Am 4 woblere sinking de pastrav de la Balzer, identice in culori diferite si fiecare are alta actiune. De altfel sunt prinzatoare, dar nici unul nu bate la fel. Am mai observat fenomenul asta si la woblere Daiwa, care erau mult mai scumpe. Nu cred ca e intentionata treaba, pur si simplu ceva difera undeva...
Asa ca un manfacturier care intr-adevar scoate o serie de woblere identice si ca forma si ca actiune are tot respectul meujos palaria
E o arta sa il modelezi si un mestesug s ii dai viatza!!! Unde mai pui ca nu la toti manfacturierii chiar le ies toate puse la vânzare....

SiGi Lures

Handmade Lures
Am 4 woblere sinking de pastrav de la Balzer, identice in culori diferite si fiecare are alta actiune. De altfel sunt prinzatoare, dar nici unul nu bate la fel. Am mai observat fenomenul asta si la woblere Daiwa, care erau mult mai scumpe. Nu cred ca e intentionata treaba, pur si simplu ceva difera undeva...
Asa ca un manfacturier care intr-adevar scoate o serie de woblere identice si ca forma si ca actiune are tot respectul meujos palaria
E o arta sa il modelezi si un mestesug s ii dai viatza!!! Unde mai pui ca nu la toti manfacturierii chiar le ies toate puse la vânzare....

Exista un anume trend -l-am vazut si pe facebook si pe anumite sit-uri de profil, trend care sustine ca woblerele homemade facute in matrita sunt inferioare celor facute de mana..

Nimic mai fals..un wobler facut la intuitie poate fi al naibii de bun, dar si greu de reprodus. Un model prinzator poate fi replicat aproape identic-diferentele sunt nesemnificative- daca se acorda atentie maxima detaliului si se folosesc matrite atat pentru forma corpului cat si pentru forma barbetei,aici mergand pina la barbete taiate pe masini cnc. Va prezint mai jos un astfel de wobler. Il pescuiesc eu de catava vreme, si a prins asa..clean, avat si pastrav..Pastrav am prins eu, in Germania, a mo prins inca cineva care a luat de la mine, si apoi a prins pastrav si pe natural in Romania. Are 2.5 cm si 3 gr , este sinking si bate ca mitraliera, Barbeta este taiata pe cnc si corpul turnat in matrita.Sarma dintr-o bucata. Nu are balans pe cadere, este un wobler cu bataie agresiva pentru pesti activi..La primele am avut unele variatii la evolutie, dar am reusit sa le '' stabilizez'' si acum toate bat la fel. Daca vreau acelasi wobler cu o bataie mai discreta o idee, reduc din latimea barbetei. Acesta este unul dintre avantajele lurebuildingului..

Mai jos aveti doua modele unicate..sunt facute de mana , din balsa, slowsinking, de pelicula. Nu am intentionat nici macar serie mica.Bat de nu este wobler de fabrica care sa bata ca astea..inca nu am un ultralight pentru ala micu'..dar urmeaza,sper..