Voblere si naluci handmade

Alexale

Oblete
Si acuma vin si eu cu improvizatia mea de sambata, o sa imi iau un compresor dupa ce vad ca sunt in stare sa le fac sa se miste cum trebuie. Problema e ca nu cred ca le lestez cum trebuie ... vre un sfat pentru lestare , voi testati fiecare vobler in parte sau cum procedati? Multumesc fain.
IMG-20190511-WA0002.jpeg

Dori

Biban
Si acuma vin si eu cu improvizatia mea de sambata, o sa imi iau un compresor dupa ce vad ca sunt in stare sa le fac sa se miste cum trebuie. Problema e ca nu cred ca le lestez cum trebuie ... vre un sfat pentru lestare , voi testati fiecare vobler in parte sau cum procedati? Multumesc fain. Vezi atașament 22675
Din cate stiu, in general, la voblerele facute manual se testeaza fiecare vobler in parte deoarece este greu de prevazut ce-i mai 'trebuie'.

De asemenea, intai se lesteaza, mai apoi se vopseste naluca, iar aceasta in ideea de a preintampina situatia in care se vopseste degeaba, naluca neputand innota cum trebuie.

Lestul se adauga treptat, in functie de cum doresti sa mearga naluca . Asta se face, cel mai adesea pe apa (incercand voblerul in apa), inclusiv acasa, in cada, dar in ultimul caz tot ramane posibilitatea ca voblerul sa necesite corectii la greutate.

Colegii care se ocupa cu asa ceva iti pot oferi informatii mai clare, corecte si complete.

Spor la bricolat si fir intins!

Alexale

Oblete
Din cate stiu, in general, la voblerele facute manual se testeaza fiecare vobler in parte deoarece este greu de prevazut ce-i mai 'trebuie'.

De asemenea, intai se lesteaza, mai apoi se vopseste naluca, iar aceasta in ideea de a preintampina situatia in care se vopseste degeaba, naluca neputand innota cum trebuie.

Lestul se adauga treptat, in functie de cum doresti sa mearga naluca . Asta se face, cel mai adesea pe apa (incercand voblerul in apa), inclusiv acasa, in cada, dar in ultimul caz tot ramane posibilitatea ca voblerul sa necesite corectii la greutate.

Colegii care se ocupa cu asa ceva iti pot oferi informatii mai clare, corecte si complete.

Spor la bricolat si fir intins!
Multumesc de raspuns. Banuiesc ca trebuie impermeabilizat inainte sa il dai la apa si sa il testezi dar fara a da gaurile ca apoi nu ai facut nimic...

Zi buna.

Alexale

Oblete
Mie mi-a luat 3-4 ore de munca efectiva sa pot sa il fac pe cel prezentat mai sus. Banuiesc ca in timp te perfectionezi...nu sunt multumit de vibratia pe care am obtinut-o. El asa, ruleaza drept ( nu intr-o parte)..dar nu se simte asa cum as vrea la recuperare.. so, back to study...again...

Dori

Biban
Multumesc de raspuns. Banuiesc ca trebuie impermeabilizat inainte sa il dai la apa si sa il testezi dar fara a da gaurile ca apoi nu ai facut nimic...

Zi buna.
Nu stiu ce sa zic, presupun ca lemnul 'ia' apa. Oricum ar fi, prioritar mi se pare a fi lestarea corecta a nalucii. Sunt diverse videoclipuri, forumuri si articole scrise pe tema asta.

Nu pot oferi prea multe informatii deoarece nu ma ocup cu asa ceva.

Si in romana:
.

Etc.

Spor la lucru si fir intins!

Sus