Voblere si naluci handmade

PUPU

Salau
In privinta offseturilor aleg cateodata pe cele cu curbura mai putin accentuata ,e o mica teorie aici, si intep destul de repede ,rata ratarilor e mica doar un pic de exercitiu,ia uite iti e si mila ca fara sa stii trebuie sa treci prin soc si mormolocii astia.
P1010033.JPG

PUPU

Salau
Pai e un jerk de 12cm si 7g pentru offset , desenul interior al buzunarului respecta frezarea exteriorului si face carligul sa alunece mult mai usor. Turnat din plastisolul potrivit face ca miscarea cozii sa fie extrem de enervanta.
DSC07935.JPG

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Arata traznet ! mai ales acum dupa prohibitie cand culorile ghost la minow-uri mici merg bine.
Apropo de turnat gume Pupu, ma tot chinui sa scot un portocaliu violent solid si nu reusesc nicicum. Am pigment portocaliu fluo , rosu si alb (din pacate n-am galben si portocaliu normal). Daca te uiti pe pagina precedenta, in poza cu "armata" am scos o gramada de nuante de roz-rosiatic plin dar portacliu iasa cel mult spalacit. Teoretic , cu o picatura -2 de alb si apoi pigment de la culoarea dorita ar trebui sa iasa o culoare plina , frumoasa. Practic, teoria merge la rosu, albastru, verde, negru dar nu merge la portocaliu . Am incercat sa adaug putin rosu, sa dublez sau chiar triplez numarul de picaturi de portocaliu ( normal pun 1 la 10 grame de plastisol) dar n-a mesr nicicum, si am intrat in pana de idei .
genul asta de portocaliu ma intereseaza, ai vreo sugestie?

PUPU

Salau
Da, nu stiu daca la mine se vede corect culoarea dar pe scurt, cu pigment nu ar trebuii sa fie o problema ,dar numai cu pigment, fara sa mai adaugi vreo picatura de solutie uleioasa,aici e problema .E imposibil sa nu gasesti acolo nuanta de pigment dorita si in functie de cantitate (f.mica)sa obtii ce doresti. Daca vrei ceva asemanator cu naluca de mai sus e simplu caci pe galben iese cel mai usor portocaliul ala f.aprins , un portocaliu asemanator gasesti la CSI , la fel de bine iese cu vopsea pentru plante stabilizate. Uite mai jos ai de eexemplu doua corpuri de culori diferite coada e cu CSI si iese mult mai accentuat pe galben , burta e cu vopsea rosie, pe galben iese acel portocaliu aprins cum banuiesc ca vrei dar nu la fel iese pe alb si e normal . Inca o data , cauti pigmentul pe care il vrei si corpul iese dupa dorinta daca nu, torni corpuri galbene si e mai usor de ajuns la portocaliul care il vrei .
P1000457.JPG
P1000459.JPG

Ultima editare de un moderator:

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Da, nu stiu daca la mine se vede corect culoarea dar pe scurt, cu pigment nu ar trebuii sa fie o problema ,dar numai cu pigment, fara sa mai adaugi vreo picatura de solutie uleioasa,aici e problema .E imposibil sa nu gasesti acolo nuanta de pigment dorita si in functie de cantitate (f.mica)sa obtii ce doresti. Daca vrei ceva asemanator cu naluca de mai sus e simplu caci pe galben iese cel mai usor portocaliul ala f.aprins , un portocaliu asemanator gasesti la CSI , la fel de bine iese cu vopsea pentru plante stabilizate. Uite mai jos ai de eexemplu doua corpuri de culori diferite coada
Multumesc frumos Pupu, tocmai mi-am adus aminte ca am niste gume galbene care zac pe undeva prin dulap. O sa incerc sa le topesc pe alea si sa bag pigment portocaliu sa vad ce iasa pana cand oi comanda pigmenti . Ceva asemanator cu ce ai mai sus am obtinut si cu marckerele fluo cu care dau strict pe guma pe care o bag in apa chiar inainte de a o monta

PUPU

Salau
Stai ca nu ne intelegem ,daca gumele sunt un galben curat le bagi in solutie de la CSI sau le vopsesti cu vopseaua aia de plante stabilizate(rosie) ca aia e mai greu respinsa de plastisol ,le lasi o zi la uscat le stergi bine cu ocarpa si ramane un portocaliu aprins , daca torni corpul de la 0 adaugi pigment treptat in plastisol curat si aici trebuie sa dau ceva din casa ,nu tineti niciodata bidoanele cu plastisol la soare.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Stai ca nu ne intelegem ,daca gumele sunt un galben curat le bagi in solutie de la CSI sau le vopsesti cu vopseaua aia de plante stabilizate(rosie) ca aia e mai greu respinsa de plastisol ,le lasi o zi la uscat le stergi bine cu ocarpa si ramane un portocaliu aprins , daca torni corpul de la 0 adaugi pigment treptat in plastisol curat si aici trebuie sa dau ceva din casa ,nu tineti niciodata bidoanele cu plastisol la soare.
A mers in final cu o combinație între gume galbene topite și plastisol curat in proporție de 1:5 in care am adăugat pigment dar nu treptat ca a început sa se ardă de la atâtea reincalziri . Am renunțat la picurat pigment, am scos dopul și am turnat direct din Sticluța intr-o mostra proaspăta din Combinația de mai sus . In final au ieșit astea pe gustul meu :
192CBDC9-E71D-46D1-AF5A-9B4752E21DFA.jpeg

Sus