X vs Y sau despre alte subiecte Tabu

Pi3.14

Stiuca
Cand e vorba de ceaun....vecinii nostri de la vest nu se joaca. Si nici cand e vorba de mancare in general;)

Atașamente

• 20210808_130107.jpg
    20210808_130107.jpg
    377,1 KB · Vizualizări: 99
  • 20210808_130053.jpg
    20210808_130053.jpg
    437,8 KB · Vizualizări: 79

edd

Somn
Vad ca toti o ard cu file de salau acum cat e iufa si isi umplu frigiderele, eu prefer sa o ard altfel cu o tocanitza Organica roflmaooo toate productie proprie, mai putin painea pe vatra si ceapa de apa :)

3UcvXGh.jpg

f02V1Cn.jpg

2s4k11k.jpg

Ps:sper sa nu se mai planga lumea ca nu se mai posteaza lucruri interesante pe forum si hand made facute roflmaooo

adiwolf

Moderator
Membru personal
pfoaaa,
tocmai ce am mancat dar la vederea acestor poze mi s-a facut foame instant!!
numai cine nu a gustat din ceanul lui edd nu stie ce gusturi si miresme razbat de acolo!!
Edi, mi-ai stricat ziua, dar mi-ai adus aminte de clipe minunate - multumesc frumos

edd

Somn
Adi mersi de cuvintele frumoase,incerc cat se va mai "putea" sa nu imi bat joc de hrana sufletului,pentru ca o parte din noi inca stim cum trebuie sa miroasa un ardei de gradina cand il rupi in mana si musti cu pofta alaturi de bucata aia de telemea sarata invelita intr-o coaja de paine,asta ca sa nu mai vorbesc de alte legume si oratani de prin curte....
Ca fapt divers de vreo 15ani nu am mai mancat salata de vinete,am incercat sa iau de la diferiti producatori dar rezultatul a fost acelasi,cand luam prima imbucatura simteam mirosul ala nasol ,am incercat sa pun in gradina cu ani in urma si nu mi-au iesit, asa ca,anu acesta,alea putine care s-au copt au fost un deliciu, a fost batalie pe cele trei salate,de mult nu am simtit gustul acela de vinata coapta pe o felie de paine proaspata....
Tocana asta vine dupa delta si mancarurile de peste gustate la gazda,atata peste nu am gustat in viata mea,tanjeam dupa o ceafa de porc sau ceva carne dar singura bucata de ceafa a fost una de somn in storceagul primit,credeam ca o sa gasesc legume si carne proaspata pe acolo pe la vreun magazin sau macar ceva pasari de curte sa facem la ceaun dar nimic.....la anu pregatesc tot vidat,mi-am invatat lectia :)

Adi mersi de cuvintele frumoase,incerc cat se va mai "putea" sa nu imi bat joc de hrana sufletului,pentru ca o parte din noi inca stim cum trebuie sa miroasa un ardei de gradina cand il rupi in mana si musti cu pofta alaturi de bucata aia de telemea sarata invelita intr-o coaja de paine,asta ca sa nu mai vorbesc de alte legume si oratani de prin curte....
Ca fapt divers de vreo 15ani nu am mai mancat salata de vinete,am incercat sa iau de la diferiti producatori dar rezultatul a fost acelasi,cand luam prima imbucatura simteam mirosul ala nasol ,am incercat sa pun in gradina cu ani in urma si nu mi-au iesit, asa ca,anu acesta,alea putine care s-au copt au fost un deliciu, a fost batalie pe cele trei salate,de mult nu am simtit gustul acela de vinata coapta pe o felie de paine proaspata....
Tocana asta vine dupa delta si mancarurile de peste gustate la gazda,atata peste nu am gustat in viata mea,tanjeam dupa o ceafa de porc sau ceva carne dar singura bucata de ceafa a fost una de somn in storceagul primit,credeam ca o sa gasesc legume si carne proaspata pe acolo pe la vreun magazin sau macar ceva pasari de curte sa facem la ceaun dar nimic.....la anu pregatesc tot vidat,mi-am invatat lectia :)
După cum povestea un maestru, actor in filmul operațiunea monstrul, ca s-a scârbit de peste in delta cât a stat la filmări. Și carnea de porc tot gust de peste avea ca și porcii tot peste mâncau.

Sus